Domovská stránka » Nebezpečné plasty » Bambusová brčka: nahradit brčka z plastu bude brzy nutností

Bambusová brčka: nahradit brčka z plastu bude brzy nutností

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Problém plastů je v západních zemích aspoň částečně aktivně řešen, ale v řadě rozvojových zemí je situace mnohem horší. A tak mnoho plastů končí také v oceánech, kde se stává smrtelným nebezpečím pro živočichy. Také proto Evropský parlament schválil nedávno směrnici, která po podpisu členskými státy zatočí s plasty na jedno použití. Aspoň tedy v EU.

Nahrazujeme plastové výrobky na jedno použití

Mezi jednorázové plastové výrobky patří také brčka, která používáme dnes a denně. Pohozené mohou způsobit úmrtí živočichů. Zvlášť nebezpečné jsou malé plastové výrobky, které si pletou s potravou třeba ptáci. Jejich žaludky jsou pak plné plastů, na což následně bohužel uhynou. Pokud vstoupí evropská směrnice v platnost, bude také s nimi v rámci EU konec. Plastové brčko lze přitom snadno nahradit k přírodě šetrnějším výrobkem. Jednou z možností jsou bambusová brčka. Mezi jejich hlavní výhody patří:

  • Odolnost a opakovatelná použitelnost
  • Rozložitelnost v přírodě

Mohlo by se zdát, že bambusové brčko se musí hned rozpadnout, ale opak je pravdou. Jako výrobek je velice odolné a můžete jej tedy používat řadu let. Je potřeba se o něj samozřejmě patřičně starat a po použití jej umýt. Pokud se jej rozhodnete vyhodit, tak přírodě nijak neublíží a kompletně se rozloží. Je to přece bambus.

Další výhody bambusového brčka

Bambus má navíc tu výhodu, že jde o rychle rostoucí dřevinu. Může se z něj tedy vyrábět spousta brček, a přitom není potřeba zabírat ohromné plochy pro jeho pěstování. Pro nás jako konzumenty nápojů je pak dobrou vlastností bambusového brčka také to, že nepřenáší teplotu nápoje. To je nevýhoda třeba nerezových brček, která patří také mezi možnou náhradu plastu. Nahradit plast lze také brčky papírovými, ale ty zase oproti bambusové variantě použijete opravdu jen jednou. Hodí se ale třeba na party s přáteli.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář