Domovská stránka » Ekologická domácnost » Bambusové příbory jako příklad využití obnovitelných zdrojů

Bambusové příbory jako příklad využití obnovitelných zdrojů

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Bez příboru se neobejdeme. Uvažovali jste někdy ale o tom, jaká je nejekologičtější varianta jejich provedení? Většina z nás má doma klasické nerezové příbory, které slouží mnoho let. Ty samy o sobě nejsou jednorázovým produktem, a tak je lze považovat za ekologické. Na jejich výrobu se nicméně spotřebuje nemalé množství energie. Existují však příbory, které jsou čisté svou výrobou, a také vám vydrží opravdu dlouho. Pojďme se na bambusové příbory podívat podrobněji.

Bambusové příbory – Ekologické s čistou výrobou

Řeč je o příborech bambusových. Bambus je skvělý materiál, protože je zcela přírodní. Navíc na něm neulpívají skvrny a nepřejímá pachy z jídla. Výrobci ekologického nádobí z bambusu kladou důraz na používání přírodních postupů výroby. Využívají se tak:

  • Lepidla na vodní bázi
  • Kvalitní oleje
  • Přírodní povrchová úprava

Příbory z bambusu však pro dosažení určité trvanlivosti a opakovatelnosti použití přece jen vyžadují trochu jinou péči než klasické příbory z nerezu. Je dobré je ošetřovat přírodními oleji a také nejsou vhodné k mytí v myčce nádobí. To může být pro někoho v dnešní době překážkou. Na druhou stranu většinou mají tak atraktivní provedení, že se stanou ozdobou každé kuchyně.

Zajímavý článek na blogu Econea.cz o plastových a bambusových brčcích si můžete přečíst tady.

bambusové příbory

Další ekologické alternativy?

V souvislosti s chystaným zákazem jednorázových plastových výrobků v Evropské unii, mnoho výrobců nabízí plastové příbory z tzv. bio plastů. Ty se hodí tam, kde potřebujete nevyhnutelně jednorázové řešení, které je ale přece jen šetrnější k životnímu prostředí.

Někdy se jim také říká kompostovatelné příbory a vyrábějí se z materiálu zvaného PLA. Ten vypadá jako klasický plast, ale je na bázi škrobů z kukuřice, obilovin nebo celulózy. V přírodě je zcela rozložitelný, nezatěžuje tak životní prostředí po stovky let, jako je tomu u plastů, které se dostanou do přírody. Výrobky z tohoto materiálu samozřejmě také garantují zdravotní nezávadnost.

Velký sortiment bambusových výrobků a další stovky ekologických prostředků naleznete na mém oblíbeném eshopu Econea. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

bambusové příbory

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář