Domovská stránka » Bea Johnson » Bea Johnson: Jak žít bez odpadu

Bea Johnson: Jak žít bez odpadu

by Radek
0 komentářů

Žít bez odpadu je životní styl, který si volí ohromné množství lidí na celém světě. Bea Johnson tento koncept, zvaný také zero waste, představila ve své knize Domácnost bez odpadu. V tomto článku vycházím z videa, na které se můžete podívat níže.

Jmenuji se Bea Johnson a od roku 2008 moje rodina, která má 4 členy, produkuje jen jednu kuchyňskou nádobu odpadu za rok. Uvědomili jsme si, že pokud žijeme s méně věcmi, tak máte najednou více času dělat to, co je důležité. Více času na přátele, rodinu, pikniky, pěší výlety. A díky jednoduchosti jsme našli čas číst knihy, sledovat dokumenty o přírodě.

Před časem jsme si s mým manželem uvědomili, že jsme opravdu smutní z budoucnosti, kterou my jako rodiče připravujeme pro naše děti. A to nám dalo motivaci začít žít více eco-friendly životní styl.

V první řadě jsme začali sledovat spotřebu naší energie, poté spotřebu vody a pak jsem si začala klást otázky ohledně našeho odpadu. Snažila jsem se nalézt řešení, jak jej omezit. Jednoho dne jsem objevila termín “zero-waste”. Což tenkrát znamenalo pojem, který popisoval řízení odpadu. Nebylo to něco, co byste mohli dělat doma, ale ten pojem mi dal cíl. Bylo to jako žárovka v mé hlavě. Našli jsme systém a taky dlouhodobou alternativu žít život s minimem odpadu.

Pět pravidel, jak žít bez odpadu

V případě snížení odpadu na jednu nádobu za rok nejsou žádná tajemství. Je to prosté – zamítnout, zredukovat, zužitkovat, zrecyklovat, zkompostovat.

žít bez odpadu

Zamítnout

To, co děláme k dosažení tohoto stavu je, že ve svém životě zamítneme věci, které k němu nepotřebujeme. V současné spotřební společnosti jsme cílem mnoha a mnoha výhodných nabídek, které obsahují plastové obaly nebo nevyžádanou poštu. Pokaždé, když dovolíme, aby tyto věci vstoupily do našeho života, tak netvoříme jen poptávku po tom, aby je vyrobili znovu, ale také pokud je doneseme do našeho domova, tak musíme řešit problém s odpady, které takto vzniknou. Takže je důležité říci NE těmto věcem. Vždy se na začátku ptejte, zda je opravdu potřebujete.

Zredukovat

Druhé pravidlo je zredukovat, které znamená projít si uklízecím procesem ve vašem domě. Kouzlo tohoto velkého úklidu je, že umožníte vrátit se na volný trh věcem, které ve své domácnosti už nepoužíváte. Také to podpoří second-hand trh, který je velmi důležitý pro budoucnost zero-waste. V mém případě jsem používala nádobu, kterou jsme měla vedle trouby. Měla jsem tam asi 10 vařeček a uvědomila jsem si, že když míchám, tak používám jen jednu ruku. Tak proč mám 10 vařeček? Dala jsem 9 z nich pryč.

V mé skříni jsem např. zredukovala vše na 15 kousků. Ale mít méně kousků oblečení pro mě nakonec neznamenalo méně možností, protože jsem si nechala jen ty kousky, které mají více možností použití. A tak mohu nakombinovat asi 50 různých outfitů.

Zužitkovat

Třetím pravidlem je zužitkovat. To znamená vyměnit vše, co je na jedno použití za nějakou vhodnou alternativu. Např. používání papírových kapesníků za látkové. Ale může to také znamenat nakupovat potraviny bez obalu. To znamená brát si do obchodu plátěné tašky, látkové pytlíky na ovoce a zeleninu, sklenice na maso a sýry nebo sklenice na mouku, cereálie nebo cukr. Druhým aspektem zužitkování je nakupovat v second-handech, pokud potřebujete něco koupit. Např. nábytek nebo oblečení.

Zrecyklovat

Čtvrtým pravidlem zrecyklovat. Ale jen to, co není možné zamítnout, zredukovat nebo zužitkovat. Takže zero waste není o tom recyklovat více, ale méně. Protože prostě vznikne méně odpadu k recyklaci.

Zkompostovat

Pátým pravidlem je zkompostovat. Existuje mnoho kompostovacích systémů, které pomáhají vyrovnat se s bio odpadem ve městech.

Žít bez odpadu a lepší zdraví

Díky zero waste jsme si uvědomili, že žijeme zdravějším životním stylem, protože jsme eliminovali všechny toxické věci, které se nacházejí v běžně dostupných prostředcích. Trh se vás snaží přesvědčit, že na každou věc potřebujete jiný produkt. K umývání oken potřebujeme jeden čistič, k umývání koupelny zase jiný. Ale to není pravda, stačí prostě jen bílý ocet. Pro mnoho dalších věcí stačí zase jen jedlá soda. To všechno jsou přírodní alternativy a v konečném důsledku jsou i mnohem zdravější.

Žít bez odpadu přináší úspory

Tento nový životní styl nám také šetří obrovské množství peněz. Ve skutečnosti, když jsme s tímto životním stylem začali, bylo to uprostřed krize a věci byly opravdu težké. Když mě můj manžel viděl, že jdu na nákup, tak měl vždy trochu obavy o náš rodinný rozpočet. Tak jsem mu navrhla, aby porovnal naše bankovní výpisy před přechodem na zero waste a po zavedení zero waste životního stylu. A on si s překvapením uvědomil, že nyní šetříme zhruba 40% na našem rodinném rozpočtu. To je obrovské číslo.

Je to dáno tím, že spotřebováváme mnohem méně než předtím. Když jsme šli na výlet, donesli jsme si suvenýry. Když moje tchýně přijela, jeli jsme nakupovat. Prostě jsme stále přidávali věci do naší domácnosti. Dnes jsme šťastí s tím, co doma máme a další věci nepřidáváme. Pokud něco koupíme, tak to musí být něco, co nahradí to, co už máme doma a dosluhuje to. A pokud je to jen trochu možné, tak to kupujeme v second-handu. Také nakupujeme bez obalu, protože až 15% z ceny výrobku tvoří jeho obal. Takže nakupovat bezobalově znamená nakupovat se slevou.

Budete mít více času

Lidé si často myslí, že jsem žena, která nepracuje a má čas se věnovat odpadu z její domácnosti. To naprosto není pravda. Jsem profesionál na plný úvazek. Začala jsem ale připravovat svůj vlastní chleba, můj vlastní sýr nebo máslo. To jsem dělala a neprodukovala jsem žádný odpad. Ale nebylo to dlouhodobě udržitelné. Proto, aby něco bylo dlouhodobě udržitelné to musí být jednoduché a ne komplikované.

Když začnete se zero waste, najdete na mnoho místech různé tipy. Otevře vám to oči a budete nadšení. Naleznete alternativní životní styl, je to jako otevření stínítek z vašich očí a říkáte si, jak jsem sakra mohl dělat tyhle věci předtím. Nemusíte si kupovat nové věci, abyste žili zero waste životní styl. Už je téměř všechny doma máte. Pokud potřebujete např. kapesníky, tak si nastříhejte stará trička. Pusťte se do toho a vsadím se s vámi, že nebudete litovat.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu


0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář