Domovská stránka » Bea Johnson » Bea Johnson: Životní styl bez odpadu
Životní styl bez odpadu

Bea Johnson: Životní styl bez odpadu

by Radek
0 komentářů

Životní styl bez odpadu, který žije Bea Johnson, autorka knihy Domácnost bez odpadu by se dal popsat jako postupné zjednodušování věcí okolo nás. Potom zažíváte tu pravou radost ze života.

Životní styl bez odpadu v domácnosti Johnsonových

Sama říká, že radost ze života vzniká ne komplikováním věcí, ale jejich postupným zjednodušováním. A k tomu dodává: “Lidé mají tendenci představovat si mě jako mámu v domácnosti, která celý den nedělá nic jiného, než zero-waste aktivity. Není to ale vůbec pravda. Mám práci na plný úvazek.”

Životní styl bez odpadu

Filozofie zero waste

Filozofie zero-waste zjednodušila její život a zaměřila se na to, co je v životě podstatné. Její manžel opustil svou dobře placenou práci a ona zůstala v domácnosti. Při nakupování v obchodě si odmítla brát plastové sáčky a místo toho si nosí své vlastní látkové pytlíky, vyrobené např. z povlaků na polštáře. Maso a sýry si také bere do svých skleněných nádob. Někde to byl problém a tak to nebyla za začátku vždy úplně jednoduché. Ale postupně se naučila, jak se o tom s prodavači bavit a našla si obchody, kde takto pravidelně nakupuje. Na začátku se jí ptali, proč to vůbec dělá a ona odpovídala, že nemá doma popelnici, takže neví co s odpadem:)

Životní styl bez odpadu

Je to taky zajímavý způsob, jak nakupovat více “lidsky”, protože jste více v kontaktu s personálem. Oni se o vás něco dozvědí a dáváte jim více zpětné vazby.

Byla jsem zvyklá kupovat velké množství různý výrobků, protože jsem poslouchala marketérům, kteří mi říkali, že pro každou činnost potřebujeme jiný produkt. Pro umytí podlahu potřebujeme jeden výrobek, pro čištění zrcadla potřebujeme zase jiný. A nakonec jsem měla plný dům čistících prostředků, které navíc byly toxické pro život naší rodiny. Nakonec jsem si uvědomila, že je ani nepotřebuju.

Životní styl bez odpadu

5 pravidel zero waste

Sestavila si, nejdříve sama pro sebe, 5 pravidel, které mi pomohli zavést systém zero-waste (bezodpadový) v naší domácnosti, viz níže.

Životní styl bez odpadu

No a výsledek celého snažení je, že za rok vyproduje její rodina, které se skládá z ní, manžela, 2 dětí a malého psa, celkem jednu sklenici odpadu. To je téměř úplný životní styl bez odpadu.

Životní styl bez odpadu

Její manžel nebyl z počátku příliš pro, protože měl pocit, že tento nový životní styl bude více nákladný než ten předchozí. Opak se ale ukázal pravdou. Požádala jej, aby zkontrolovat jejich bankovní výpisy před a po zavedení zero waste způsobu života. A výsledkem bylo, že v novém životní stylu bez odpadu ušetřili 40% celkových výdajů. Poté na základě dlouholetých zkušeností ze své vlastní domácnosti napsala knihu s názvem Domácnost bez odpadu.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu
0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář