Domovská stránka » Bez obalu » Bez obalu: Přínosy životního stylu bez obalu

Bez obalu: Přínosy životního stylu bez obalu

by Radoslav Černý
0 komentářů

Přínosy životního stylu bez obalu se u mě projevily v několika oblastech. Začal jsem o tom všem přemýšlet díky knize Domácnost bez odpadu. Autorka Bea Johnson mluví ve své knize minimálně o přínosech v oblasti zdraví, času a peněz. Zkusil jsem se na tyto přínosy podívat ve své domácnosti.

Přínosy životního stylu bez obalu: Zdravotní přínos

Sám jsem začal a pitím vody z láhve ze skla. I dřív jsem během dne vypil asi 2 litry vody, ale vše z plastových láhví. Ne že bych si kupoval na každý den vodu v PETce, ale dopouštěl jsem si ji z vodovodu. Problémem pití z plastu je mimo jiné i to, že se do vody mohou uvolňovat různé chemické látky, které mají vliv na zdraví a na chuť vody.

Taky jsem začal používat kompost. Od té doby mi nezapáchá klasický odpadkový koš. A navíc si kompostování velice užívám. Mám nové hnojivo pro kytky doma a můžu tekutinou z odpadu čistit odpady v kuchyni a koupelně.

Přínosy životního stylu bez obalu

Přínosy životního stylu bez obalu: Finanční přínos

Přínos v podobě peněz se u mě na začátku projevil hlavně v tom, že jsem přestal kupovat igelitové tašky v supermarketu a pořídil si místo toho mou oblíbenou tašku z Českého Západu se slonem. Začal jsem taky nakupovat v obchodech bez obalů, takže používám zavařovačky a neplatím za obaly navíc. Bea Johnson ve své knížce a přednáškách uvádí, že šetří až 15% na tom, že kupuje výrobky bez obalů.

Přínosy životního stylu bez obalu

Přínosy životního stylu bez obalu: Časový přínos

Ušetřený čas se u mě projevuje třeba v tom, že jsem dříve chodil se smetím i 2x týdně. Dnes je to cca 1 měsíčně a to s mnohem menším množstvím. Už před delší dobou jsou výrazně zredukoval svůj šatník. Dřív jsem nevěděl, co si mám vzít na sebe, protože jsem měl ve skříni 70% věcí, které jsem vůbec nepoužíval a říkal si, že je jednou použiju. No, ale nestalo se:) Když jsem si to uvědomil, tak jsem prostě nepoužívané věci dal na charitu.

Přínosy životního stylu bez obalu

Největší přínos tohoho životního stylu

Citím se o moc lépe. Mám pocit, že jsem konečně začal něco dělat pro planetu. Moje chování není dokonalé a asi nikdy nebude, omezil jsem ale plýtvání a zbytečné nákupy. Taky mám více času a díky tomu můžu třeba psát tento blog. Mám díky nové životnímu přistupu lepší život. Zkusíte to taky?

0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář