Domovská stránka » Nebezpečné plasty » Bio plasty otázku plastů nevyřešily. Přidaly ale problémy další

Bio plasty otázku plastů nevyřešily. Přidaly ale problémy další

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Poté, co se Evropská unie rozhodla, že do roku 2030 prakticky zakáže jednorázové plastové produkty, nastal velký rozmach tzv. bio plastů. Mezitím Evropský parlament schválil směrnici, která skutečně plastový jednorázový produkt vytlačí z evropského trhu. Čeká se už pouze na podpisy členských států, ke kterému zřejmě z důvodu silných tlaků v této problematice jistě dojde. O bio plasty je tak stále zájem, zejména na jednorázové talíře, kelímky, příbory apod.

Problémové bio plasty

Všechny bio plasty jsou v přírodě rozložitelné. Má to však jeden háček. Správně patří do bioodpadu a měly by tak končit v kompostárnách. Ale třeba mnoho českých kompostáren nekompostuje způsobem, kde se plasty dobře rozkládají. Proto se často po procesu kompostování stejně vyvezou na skládku, jelikož se nerozloží.

Navíc se různé bio plasty rozkládají různou dobu a je potřeba je před kompostováním nadrtit. Zásadními problémy tedy jsou:

  • Špatná rozložitelnost
  • Nerozlišitelnost od běžných plastů

A právě druhý z problémů je pro zpracovatele bio plastů ještě větší problém než jejich delší rozkládání. Pokud v popelnici na bioodpad je kelímek, jak má zpracovatel vědět, že je skutečně biologického původu? Kompostárny je tak obecně nerady přijímají.

Problém vzniká rovněž na straně sběru tohoto odpadu. Kontejnerů na bioodpad je totiž poměrně malé množství. Spousta lidí tak vyhodí bio plast do běžného odpadu. Ten se tak vůbec nemá šanci dostat do recyklačního procesu.

Bio plasty z cenných potravinových zdrojů

Z hlediska samotné výroby bio plastů zde také vyvstává otázka, zda jsou skutečně dobrým řešením náhrady za klasické plastové obaly. Vyrábějí se totiž vlastně z potravin. Potraviny by ale z podstaty věci měly být určeny k jídlu. Spotřebuje se na jejich pěstování mnoho vody, hnojiv i energií, a nakonec skončí třeba jako bio kelímek. Není tak ekologická zátěž, kterou způsobují bio plasty, nakonec horší než u plastového odpadu? LCA testy, které hodnotí dopad životního cyklu výrobku na prostředí, to už potvrzují.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář