Domovská stránka » Palmový olej » Certifikovaný palmový olej aneb světlejší zítřky na dohled?

Certifikovaný palmový olej aneb světlejší zítřky na dohled?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Celých 85 % palmového oleje je původem z Indonésie, a to především z Bornea a Sumatry. Pěstuje se také na rozsáhlých plantážích v Malajsii. Nedochází zde pouze k vypalování deštných pralesů, ale k vytlačování původních obyvatel z míst, kde měli svou zemědělskou půdu. Ta jim je zabírána právě pro účely pěstování palmy olejné.

Devastace krajiny

Likvidace deštných pralesů má také dopady na biologickou rozmanitost původního biotopu, s čímž je spojen celkový úbytek živočišných druhů. Plantáže palem totiž nejsou jejich přirozeným prostředím a nedokáží v palmové monokultuře přežít. Viditelně to postihuje orangutany, kteří v Indonésii už prakticky pouze živoří. Pokud jsou nuceni se v nouzi o potravu živit výhony palem, jsou zabíjeni.

V oblasti Indonésie také často vznikají nelegální úmyslně zakládané požáry, za účelem získat prostor pro pěstování palmy olejné. Upozorňuje na to například europoslanec Pavel Poc (ČSSD), podle nějž je hlavním hnacím motorem byznysu naše vlastní spotřeba palmového oleje.

Je řešením certifikace oleje?

Protože je devastace deštných pralesů v důsledku pěstování palmy olejné obrovským problémem a veřejnost je jí stále více pobouřena, mělo to za následek vznik některých skupin. Dnes jsou to zejména:

  • RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil)
  • POIG (Palm Oil Innovation Group)

Ty vydávají globální standardy, které mají zabezpečovat trvale udržitelný způsob pěstování palmy olejné, potažmo získávání palmového oleje. Díky tomu si může údajně spotřebitel vybrat ty výrobce, kterým záleží na ekologickém způsobu pěstování palmy olejné. Nevládní organizace však činnost RSPO kritizují, protože její členové mohou kácet původní deštný prales. To vyvolává otázky, zda udržitelnost a ekologie je skutečně zájem těchto uskupení. Na plantážích RSPO jsou lidé také zaměstnáváni za nižší než minimální mzdu a je zde údajně běžná dětská práce.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář