Domovská stránka » Palmový olej » Chcete chránit pralesy a své zdraví? Vyhněte se palmovému oleji

Chcete chránit pralesy a své zdraví? Vyhněte se palmovému oleji

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Palmový olej je využíván v potravinářském, ale také kosmetickém průmyslu, zejména kvůli ceně. Je levný. A to přesto, že pěstování palmy olejné likviduje pralesy, životní prostředí domorodcům a zvířatům a v neposlední řadě není zdraví prospěšný. Na rozdíl od jiných rostlinných olejů totiž obsahuje mnoho nasycených mastných kyselin. Pokud se mu vyhnete, chráníte tak nejen pralesy, ale také své zdraví.

Vysoká míra využití palmového oleje

Z důvodu vysokého obsahu nasycených mastných kyselin zvyšuje jeho konzumace riziko infarktu. Je jím nahrazováno někdy máslo, které je mnohem dražší. Naleznete jej tak v margarínech, sušenkách, brambůrcích nebo rovněž v pečivu. Také některá másla s přidanými rostlinnými tuky, jej však mohou obsahovat. Dle průzkumů jsou v Evropské unii nejvíce používány tyto oleje:

  • Řepkový olej – 39,16 %
  • Palmový olej – 21,3 %
  • Slunečnicový olej – 15,4 %

Důležité je složení výrobku

Ze zdravotního hlediska nemusí být obsah palmového oleje ve výrobku problémem, je-li kombinován s jinými rostlinnými tuky. Protože se jím nahrazuje často máslo, tak je možné, že jej výrobce použil zejména k formování struktury výrobku a je ho tedy obsaženo minimální množství. Ať tak či onak, je to však vždy levnější náhražka, v tomto případě tedy másla. Další věcí je pak etika pěstování palmového oleje.

Pokud vás zajímá zejména dopad palmového oleje na vaše zdraví, dívejte se dobře na tabulku nutričních hodnot. Obsahuje-li výrobek málo nasycených mastných kyselin, a přitom má palmový olej uvedený ve složení, tak je pravděpodobně palmového oleje použito minimum.

Mezi další produkty, kde najdete často palmový olej, patří bonboniéry, čokoládové tyčinky a čokoládové bonbony (výrobky z čokolády obecně), oplatky aj. Obsahují je také velmi oblíbené cereálie, které si mnoho lidí dává jako „zdravou“ snídani.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář