Domovská stránka » Ekologická drogerie » Chemikálie v kosmetice: Kterým látkám se vyhnout?

Chemikálie v kosmetice: Kterým látkám se vyhnout?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Chemikálie v kosmetice jsou dnes běžné. Chemický koktejl, který nám namíchali výrobci klasické kosmetiky, občas stojí za to. Přitom na ceně produktů to často nemusíte poznat a neplatí, že dražší je také lepší z pohledu nezávadnosti složení. Výzkum různých syntetických látek přitom neustále probíhá a u mnohých byla prokázána jejich škodlivost, nicméně se v určitých nízkých koncentracích přesto používat mohou.

Nebezpečné látky v kosmetice

Legislativa nás v tomto ohledu tedy dostatečně nechrání, protože pokud bychom se zeptali sami sebe, jaké množství nebezpečné látky si dát na pokožku, tak by každý rozumný člověk odpověděl, že přece žádné. Mezi zdraví nebezpečné mohou být zejména některé povrchově aktivní látky, dále především konzervanty (hlavně parabeny, triclosan a formaldehyd), případně také přítomnost silikonů, solí hliníku, chemických filtrů a nanočástic, minerálních olejů, parafínů a některých barviv.

přírodní kosmetika econea

Chemikálie v kosmetice: Proč si dát pozor na tenzidy

Možná jste se již setkali s označením tenzidy, což jsou právě již zmíněné povrchově aktivní látky. Jsou jednou ze základních přísad mnoha kosmetických produktů, protože rozpouštějí nečistoty. To je předurčuje k použití ve sprchových gelech, mýdlech nebo šampónech. Tenzidy nemusejí být závadné, ale o některých skupinách to neplatí, zejména pak:

  • DEA, MEA, TEA
  • SLS, SLES
  • PEG, PPG

První jmenovaná skupina je DEA (Diethanolamine), MEA (Monoethanolamine) a TEA (Triethanolamine) může způsobovat záněty kůže, zároveň se nám hromadí v těle. Jejich kombinace s jinými látkami může být karcinogenní. V kosmetice se hojně využívají kvůli jejich schopnosti vytvářet emulzi.

chemikálie v kosmetice

SLS (Sodium Lauryl Sulphate) a SLES (Sodium Laureth Sulphate, příp. Sodium Lauryl Ether Sulphate) jsou sulfáty, které odmašťují a pění. Pro pokožku jsou však dráždivé a vysušují. Zájemce o šetrnou kosmetiku by se jim určitě měl vyhnout.

PEG (Polyethylen Glykol) a PPG (Polypropylen Glykol) jsou syntetické emulgátory, které mohou obsahovat karcinogenní látky, protože se používají při jejich syntéze. S ohledem na tuto skutečnost je pak mohou obsahovat také produkty, ve kterých se nacházejí.

Velký výběr přírodní kosmetiky najdete na webu Econea.cz, která nabízí produkty pro péči o pleť, o obličej, barvy na vlasy a mnoho jiného.

econea eshop

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář