Domovská stránka » Nebezpečné plasty » Čína už nemá zájem o plasty. Problém plastového odpadu roste

Čína už nemá zájem o plasty. Problém plastového odpadu roste

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Plasty jsou celosvětový problém, jehož globální řešení je stále v nedohlednu. Ač se západní země snaží prosadit lepší druhotné využití plastů, stále se ho obrovské množství hrne na skládky nebo se různými cestami dostane do přírody a oceánů. V Evropě každý rok vyprodukujeme okolo 25 milionů tun plastového odpadu. Recykluje se ho přitom pouze okolo 30 procent. Jakým tempem roste ekologická zátěž plastového odpadu je patrné na tom, že v roce 1950 se ho celosvětově vyprodukovalo pouze 1,5 milionu tun. Hrozivý nepoměr, že ano?

Čína odmítá přijímat další plasty

Recyklovatelné plasty, které doma vytřídíte do žlutých kontejnerů, nekončí pouze v Česku. Velká část z nich putuje také ke zpracovatelům do zahraničí, kde je o ně větší zájem. Mnoho se toho vyvezlo také ke zpracovatelům do Číny. Od března roku 2018 však už Čína nemá o další plasty zájem. Celá Evropa jich tam vyvážela přitom asi dvě třetiny. Od té doby se vývozci zaměřují více na oblast jihovýchodní Asie, která byla druhou významnou destinací vývozu. V Malajsii, Indonésii, Thajsku a také Vietnamu tak dochází k boomu plastového byznysu. Přidává se také Indie. Na druhou stranu ale kapacity Číny:

  • Nepokryjí
  • Export vyjde dráž

Může se tak stát, že větší část vytříděného plastu se dostane do spaloven. Za následek to může mít také rostoucí poplatek za odpady, protože dosud města a obce udržovaly kladnou bilanci odpadového hospodářství i díky prodeji odpadu recyklačním firmám. Pokud se však sníží zájem o výkup, bude potřeba hledat finance jinde.

Problém plastového odpadu přesahuje hranice států

V problematice plastů chybí jednotný globální postup. Státy si musejí uvědomit, že tento problém je přeshraniční. A pokud se zaváže třeba Evropská unie ke snížení plastové zátěže zákazem jednorázových obalů (jak nedávno prošlo Evropským parlamentem), musí to následovat zbytek světa. Pokud se jinde ve světě nezačnou chovat odpovědněji, samotná politika EU dosavadní globální vývoj zvrátit nedokáže.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář