Domovská stránka » Econea: Meera Design produkty

Econea: Meera Design produkty

by Radek

Oblékání je důležitou součástí našeho života, a to nejen pro to, že ovlivňuje to, jak vypadáme a jak na své okolí působíme, ale také proto, že v oblečení trávíme velké množství času, a mělo by nás tedy zajímat i z hlediska zdravotní nezávadnosti a ekologičnosti. Mezi naší kůží a oblečením totiž vzniká speciální mikroklima, ve kterém náš organismus funguje a dýchá většinu dne.

Bavlna a její rizika

Nejpoužívanější surovinou pro výrobu oblečení je bavlna. Chtělo by se tedy říct, že je vše v pořádku. Jsou tu ale mnohá „ale“. Pěstování a následné zpracovávání bavlny je totiž spojeno s poměrně velkou ekologickou zátěží pro naši přírodu. Důvodů je hned několik. Bavlna se většinou pěstuje v zemích tak zvaného třetího světa, kde neplatí tak přísné podmínky, jako kdyby se pěstovala v Evropské unii či Spojených státech amerických. Bavlníkové plantáže jsou stříkány velkým množstvím chemických látek, které mají za cíl ochránit bavlnu před jejími škůdci a navíc je bavlna velmi náročnou rostlinou z hlediska zavlažování. Při následném zpracovávání se do bavlny přidávají další chemické látky, nejen nejrůznější barviva, ale třeba i látky, které mají pomoci snadnému žehlení či zabraňovat srážlivosti bavlny při praní.  To vše společně s tlaky nadnárodních firem na nízkou cenu přispívá k mnoha problémům, které bavlna přináší.

Bio bavlna a její výhody

Naštěstí si poslední dobou problémy spojené s „běžnou“ bavlnou začíná spoustu lidí uvědomovat a snaží se o nápravu. Tak vzniklo o to, co označujeme pojmem bio bavlna. Je to vlastně tatáž bavlna, ale pěstovaná bez použití chemie, pouze za pomoci jiných přírodních látek. Stejně tak je bez chemie i následné zpracování, k němuž se využívají různé přírodní oleje či byliny. Bio bavlna je tak zpětně, až nám oblečení z ní vyrobené doslouží, stoprocentně rozložitelná.

Jednou z firem, která bio bavlnu na výrobu svých výrobků používá, je i česká značka Meera Design. Firma nabízí velké množství nejrůznějších originálních výrobků, od triček a tílek, přes sukně, šaty či svetry, až po spodní prádlo. Vše je ručně šité v České republice a vy díky tomuto oblečení můžete mít dobrý pocit nejen z toho, že jste oblečeni do kvalitního přírodního materiálu, ale zároveň i z toho, se nepodílíte na devastaci životního prostředí a zneužívání lidí, kteří pracují v textilním průmyslu v rozvojových zemích.

Přečtěte si můj příběh, proč jsem já sám začal používat podobné výrobky. Píšu tam o tom, že není třeba hned vše od podlahy změnit, péct si doma chleb, vařit si vlastní mýdlo nebo vyrábět svou vlastní zubní pastu, která nebude zamořovat životní prostředí. Malé krůčky znamenají třeba začít používat ekologickou tašku, kterou po každém nákupu nevyhodím nebo brát si s sebou opakovaně na nákupy ekologické pytlíky na ovoce.

Přestanete brát v supermarketu jejich igelitové pytlíky a už tím přírodě pomůžete. Změna musí přijít odspoda. To je mimochodem velmi podobné myšlence Dobrokávy, která začala tady v Brně. A to mě samotnému je velice blízké. A chci se o tyto myšlenky dělit dále.

Věřím, že změna musí přijít odspoda

Chci, aby moje domácnost byla šetrná k přírodě a podporovala udržitelnost, to znamená, abychom si tuto planetu sami nezničili. Zatím žádnou další nemáme. Rád vám poskytnu inspiraci k tomu udělat to samé:)