Domovská stránka » Econea: rCup produkty

Econea: rCup produkty

od Radek

Protože otázka udržitelnosti je pro stále více lidí velmi naléhavá, na trhu se objevil nový britský brand rCUP. Také zde se snaží změnit naše chování a návyky tak, abychom brali na svět kolem nás přece jen o něco větší ohledy. Co třeba taková myšlenka zužitkovat jednorázové obaly, které jsou samy o sobě zhoubou pro planetu? A právě s tímto nápadem přichází rCUP.

První re-usable kelímek na kávu

Pokud jde o rCUP, plýtvání nemá místo. Lidé z designové společnosti Ashortwalk si položili v roce 2016 otázku, co se dá udělat s použitými kelímky od kávy či čaje. A tak vzali hromady jednorázových kelímků a rozhodli se z toho vyrobit kelímek opakovatelně použitelný. Přišli s realizací této myšlenky jako první vůbec. Vznikl tak vůbec první recyklovaný re-usable kelímek.

Tento kelímek je ze 40 % vyroben právě z recyklovaných papírových kelímků. V případě rCUP totiž v Ashortwalk zvládli překonat problém recyklace papírových kelímků, které mají plastové okraje. Kvůli toho jsou problematické z pohledu běžných postupů recyklace klasického papírového odpadu a dlouho tak doslova ležely ladem bez využití na skládkách. Naštěstí inovativní myšlení opět jednou zvítězilo a podařilo se posunout odpadové hospodářství zase o kus dále. Také je to způsob inspirovat ostatní, že hledat nové cesty dává smysl a přináší klíčové inovace v recyklačních procesech.

Klíčové vlastnosti kelímku rCUP

Klíčovými vlastnostmi kelímku rCUP je to, že díky izolaci proti teplu vás nepálí, neteče a dokáže udržet teplotu vašeho nápoje. Tedy teplý nápoj uchová dlouho teplý, a naopak studený nápoj vás bude moci osvěžit po dlouhou dobu. Z kelímku lze navíc pít po celém jeho obvodu a nejste tak nuceni nekomfortně srkat malým otvorem. Vybírat si dokonce můžete z několika barev, jako je černo-tyrkysová, černo-hořčicově žlutá, krémovo-tyrkysová či krémovo-zelená.

Přečtěte si můj příběh, proč jsem já sám začal používat podobné výrobky. Píšu tam o tom, že není třeba hned vše od podlahy změnit, péct si doma chleb, vařit si vlastní mýdlo nebo vyrábět svou vlastní zubní pastu, která nebude zamořovat životní prostředí. Malé krůčky znamenají třeba začít používat ekologickou tašku, kterou po každém nákupu nevyhodím nebo brát si s sebou opakovaně na nákupy ekologické pytlíky na ovoce.

Přestanete brát v supermarketu jejich igelitové pytlíky a už tím přírodě pomůžete. Změna musí přijít odspoda. To je mimochodem velmi podobné myšlence Dobrokávy, která začala tady v Brně. A to mě samotnému je velice blízké. A chci se o tyto myšlenky dělit dále.

Věřím, že změna musí přijít odspoda

Chci, aby moje domácnost byla šetrná k přírodě a podporovala udržitelnost, to znamená, abychom si tuto planetu sami nezničili. Zatím žádnou další nemáme. Rád vám poskytnu inspiraci k tomu udělat to samé:)