Domovská stránka » Econea: Siwak produkty

Econea: Siwak produkty

by Radek

Zubní kartáček, který roste jako kořen nebo větev? To je Siwak, prastará alternativa ke klasickému zubnímu kartáčku z plastu. Dle některých zdrojů se používá už 7 000 let, a to především v zemích blízkého východu, severovýchodní Afriky a také od západu až po oblasti jihovýchodní Asie. Siwak je dokonce v podstatě kombinací dva v jednom, protože je zároveň zubní pastou. Pokud byste chtěli maximalizovat jeho čistící účinky, ideální výsledky přijdou v kombinaci s klasickým čištěním běžným kartáčkem a pastou.

Pro váš zdravý chrup

Klíčovými vlastnostmi přírodního zubního kartáčku je bezesporu obsah blahodárných látek, kterými je doslova nabitý. Je zde řada antibakteriálních a antimikrobiálních látek, saponiny, flavonoidy a vápník či vitamin C. Jeho léčivé účinky má na svědomí strom Salvadory perské, ze kterého se získává. Vaše zuby je schopen účinně zbavit nečistot, pomáhá bělit zuby a posilovat dásně. Siwak vaše zuby nejen efektivně čistí, ale dodává jim také lesk. Po procesu čištění také zabraňuje vzniku zubního plaku a zuby tak aktivně chrání. Látky v něm obsažené snižují také zápach z úst a osvěžují dech.

Tak trochu jiný zubní kartáček

Siwak se používá trochu jinak, než jste zvyklí u klasického kartáčku na zuby. Na jednom konci je potřeba nejprve odstranit kůru asi v šířce malíčku. Odkryjete vlákna, která pomalu rozžvýkejte. Díky tomu získáte jemný štěteček, kterým za přiměřeného tlaku čistíte zuby shora dolů a opačně. Zuby důkladně vyčistěte ze všech stran. Siwak vám očití také plochu jazyka, takže nezapomeňte ani na něj. Pro dosažení co nejlepších výsledků je potřeba zuby čistit vícekrát denně.

Čerstvě rozžvýkaná vlákna přitom můžete k čištění používat po dobu 1 až 2 dnů, poté je potřeba odříznout je nožem a celý proces opakovat. Siwak je vhodné spotřebovat do 1 měsíce, pokud příliš vyschne, můžete jej namočit přes noc do sklenice s vodou.

Přečtěte si můj příběh, proč jsem já sám začal používat podobné výrobky. Píšu tam o tom, že není třeba hned vše od podlahy změnit, péct si doma chleb, vařit si vlastní mýdlo nebo vyrábět svou vlastní zubní pastu, která nebude zamořovat životní prostředí. Malé krůčky znamenají třeba začít používat ekologickou tašku, kterou po každém nákupu nevyhodím nebo brát si s sebou opakovaně na nákupy ekologické pytlíky na ovoce.

Přestanete brát v supermarketu jejich igelitové pytlíky a už tím přírodě pomůžete. Změna musí přijít odspoda. To je mimochodem velmi podobné myšlence Dobrokávy, která začala tady v Brně. A to mě samotnému je velice blízké. A chci se o tyto myšlenky dělit dále.

Věřím, že změna musí přijít odspoda

Chci, aby moje domácnost byla šetrná k přírodě a podporovala udržitelnost, to znamená, abychom si tuto planetu sami nezničili. Zatím žádnou další nemáme. Rád vám poskytnu inspiraci k tomu udělat to samé:)