Domovská stránka » Econea: Vít Syrový produkty

Econea: Vít Syrový produkty

od Radek

Jeho maminka, strýc i dědeček byli chemici, a tak neměl daleko k tomu, aby se také on pustil do studií chemie. Už od mládí prováděl pokusy, a tak k tomu měl opravdu blízko. Jeho zápal pro chemii ho dovedl až k chemii potravinářské a po studiích se dostal do Výzkumného ústavu potravinářského, konkrétně pak na oddělení zkoumající výživové a aditivní látky.

„Ing. Éčko“

Později si Vít Syrový prošel také výrobou a obchodem, ale vrátil se zpět ke studiu aditiv, a to zároveň s narozením dvou dcer. Tehdy se totiž u jedné z nich začaly projevovat alergie. Čerstvý otec zjistil, že na alergii dcery mají vliv aditiva v potravinách, jako jsou umělá barviva a konzervanty. Nakonec napsal i knihu věnující se tomu, co před námi tají výrobci potravin, o kterou byl obrovský zájem a již má za sebou několik aktualizovaných vydání. Někteří lidé mu dokonce začali přezdívat Ing. Éčko, podle jeho zapálení pro zkoumání aditiv.

Nejen aditiva v potravinách, ale také v kosmetice

Vít Syrový vydal dodnes několik publikací, mezi které patří rovněž kniha věnující se kosmetickým přípravkům. Jejich složení je totiž neméně důležité než složení potravin, které přímo konzumujeme. Také ta by určitě neměla chybět v knihovničce žádného spotřebitele, kterému není lhostejné jeho zdraví a zdraví jeho dětí. Díky této knize o kosmetice se například budete schopni zorientovat v označení látek na obalech, které je často nepřehledné a matoucí. Vít Syrový v knize hodnotí stovky přísad a jejich rizikovost pro naše zdraví.

Žít v souladu s přírodou

Za léta svého výzkumu v oblasti chemických aditiv, došel Vít Syrový k přesvědčení, že jako lidé musíme žít v souladu s přírodou. Námi vyráběné chemické látky totiž v přírodě působí rušivě, ať už se jedná o kontaminaci prostředí nebo vlivy přímo na nás na lidech, třeba formou zmíněného rozvoje alergií.

Přečtěte si můj příběh, proč jsem já sám začal používat podobné výrobky. Píšu tam o tom, že není třeba hned vše od podlahy změnit, péct si doma chleb, vařit si vlastní mýdlo nebo vyrábět svou vlastní zubní pastu, která nebude zamořovat životní prostředí. Malé krůčky znamenají třeba začít používat ekologickou tašku, kterou po každém nákupu nevyhodím nebo brát si s sebou opakovaně na nákupy ekologické pytlíky na ovoce.

Přestanete brát v supermarketu jejich igelitové pytlíky a už tím přírodě pomůžete. Změna musí přijít odspoda. To je mimochodem velmi podobné myšlence Dobrokávy, která začala tady v Brně. A to mě samotnému je velice blízké. A chci se o tyto myšlenky dělit dále.

Věřím, že změna musí přijít odspoda

Chci, aby moje domácnost byla šetrná k přírodě a podporovala udržitelnost, to znamená, abychom si tuto planetu sami nezničili. Zatím žádnou další nemáme. Rád vám poskytnu inspiraci k tomu udělat to samé:)