Domovská stránka » Econea: Yoni produkty

Econea: Yoni produkty

by Radek

Značku Yoni založila dvojice mladých lidí, Jazine a Kryštof. Jejich životem ekologické myšlení a také láska ke zvířatům rezonuje po celý život. V rámci několika projektů se třeba podíleli na záchraně koček ve Španělsku, v Itálii zase stavěli ekologický skleník. Protože je to po celý život, jako mnohé z nás, táhne k přírodě, tak se ji vždy snažili také maximálně začlenit do svých životů. Týká se to nejen ekologických aktivit a činností záslužných pro ochranu zvířat a prostředí, ale třeba také věcí běžné denní potřeby. A tehdy Jazine a Kryštof objevili zubní kartáček miswak.

Prastarý zubní kartáček plní také funkci pasty

Pokud vám tento pojem nic neříká, potom vězte, že se jedná o přírodní zubní kartáček vyráběný z větviček nebo kořenů Salvadory perské. Je po tisíce let používaný zejména v zemích blízkého východu, severovýchodní Afriky a jihovýchodních oblastí Asie, přičemž je znám také pod názvy miswaak, misvak, siwaak či sewak. Každého nepochybně ale zaujme skutečnost, že tento přírodní zubní kartáček jsou vlastně dva produkty v jednom balení, protože přidává také funkci pasty. Bělí zuby, posiluje dásně a má skvělé čistící a leštící schopnosti. Díky obsahu antibakteriálních a antimikrobiálních látek chrání zuby před vznikem zubního kazu.

Před použitím kartáčku miswak je nejprve potřeba odloupnout z jednoho konce kousek kůry a rozžvýkat vlákna, která díky tomu změknou. Kartáček můžeme využívat k čištění několikrát denně a měli bychom jej spotřebovat zhruba za měsíc. Vždy po jednom až dvou dnech odřízneme použitou část a znovu si odhalíme nová vlákna.

Dejte sbohem jednorázovým brčkům

Jazine a Kryštof mají ve své nabídce více zajímavých počinů, mezi které nepochybně patří také snaha o skoncování s jednorázovými plasty. Zhoubou jsou zejména plastová brčka, která můžete nahradit kvalitními z odolného borosilikátového skla. Tato brčka jsou na první pohled luxusnější než plast, a tak každého jistě zaujmou. Je dobré se o ně vhodně starat, k čemuž slouží praktický kartáček.

Přečtěte si můj příběh, proč jsem já sám začal používat podobné výrobky. Píšu tam o tom, že není třeba hned vše od podlahy změnit, péct si doma chleb, vařit si vlastní mýdlo nebo vyrábět svou vlastní zubní pastu, která nebude zamořovat životní prostředí. Malé krůčky znamenají třeba začít používat ekologickou tašku, kterou po každém nákupu nevyhodím nebo brát si s sebou opakovaně na nákupy ekologické pytlíky na ovoce.

Přestanete brát v supermarketu jejich igelitové pytlíky a už tím přírodě pomůžete. Změna musí přijít odspoda. To je mimochodem velmi podobné myšlence Dobrokávy, která začala tady v Brně. A to mě samotnému je velice blízké. A chci se o tyto myšlenky dělit dále.

Věřím, že změna musí přijít odspoda

Chci, aby moje domácnost byla šetrná k přírodě a podporovala udržitelnost, to znamená, abychom si tuto planetu sami nezničili. Zatím žádnou další nemáme. Rád vám poskytnu inspiraci k tomu udělat to samé:)