Domovská stránka » Ekologická domácnost » Bambusové příbory jako příklad využití obnovitelných zdrojů

Bambusové příbory jako příklad využití obnovitelných zdrojů

by Radoslav Černý
0 komentářů

Bez příboru se neobejdeme. Uvažovali jste někdy ale o tom, jaká je nejekologičtější varianta jejich provedení? Většina z nás má doma klasické nerezové příbory, které slouží mnoho let. Ty samy o sobě nejsou jednorázovým produktem, a tak je lze považovat za ekologické. Na jejich výrobu se nicméně spotřebuje nemalé množství energie. Existují však příbory, které jsou čisté svou výrobou, a také vám vydrží opravdu dlouho. Pojďme se na bambusové příbory podívat podrobněji.

Bambusové příbory – Ekologické s čistou výrobou

Řeč je o příborech bambusových. Bambus je skvělý materiál, protože je zcela přírodní. Navíc na něm neulpívají skvrny a nepřejímá pachy z jídla. Výrobci ekologického nádobí z bambusu kladou důraz na používání přírodních postupů výroby. Využívají se tak:

  • Lepidla na vodní bázi
  • Kvalitní oleje
  • Přírodní povrchová úprava

Příbory z bambusu však pro dosažení určité trvanlivosti a opakovatelnosti použití přece jen vyžadují trochu jinou péči než klasické příbory z nerezu. Je dobré je ošetřovat přírodními oleji a také nejsou vhodné k mytí v myčce nádobí. To může být pro někoho v dnešní době překážkou. Na druhou stranu většinou mají tak atraktivní provedení, že se stanou ozdobou každé kuchyně.

Zajímavý článek na blogu Econea.cz o plastových a bambusových brčcích si můžete přečíst tady.

bambusové příbory

Další ekologické alternativy?

V souvislosti s chystaným zákazem jednorázových plastových výrobků v Evropské unii, mnoho výrobců nabízí plastové příbory z tzv. bio plastů. Ty se hodí tam, kde potřebujete nevyhnutelně jednorázové řešení, které je ale přece jen šetrnější k životnímu prostředí.

Někdy se jim také říká kompostovatelné příbory a vyrábějí se z materiálu zvaného PLA. Ten vypadá jako klasický plast, ale je na bázi škrobů z kukuřice, obilovin nebo celulózy. V přírodě je zcela rozložitelný, nezatěžuje tak životní prostředí po stovky let, jako je tomu u plastů, které se dostanou do přírody. Výrobky z tohoto materiálu samozřejmě také garantují zdravotní nezávadnost.

Velký sortiment bambusových výrobků a další stovky ekologických prostředků naleznete na mém oblíbeném eshopu Econea. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

bambusové příbory
0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář