Domovská stránka » Ekologická drogerie

Ekologická drogerie

by Radek

Uklízejte v domácnosti šetrně díky ekologické drogerii

Velká většina běžných produktů pro úklid domácnosti obsahuje množství agresivních chemikálií, které jsou velkou zátěží pro životní prostředí. To se nelíbí stále většímu počtu ekologicky smýšlejících lidí, kteří tak vyhledávají drogerii ekologickou. Jinak též nazývanou jako ekodrogerie.

Vstupní brána do světa ekodrogerie

Produkty ekodrogerie mají bohužel obvykle tu nevýhodu, že jsou zkrátka dražší. Přesto existují i levnější varianty, které nicméně nemusí být svým složením 100% ekologické. Já druhou stranu představuji zajímavou variantu, jak poprvé proniknout do světa ekologických čisticích prostředků. Tyto produkty zpravidla mají:

  • 80 až 95% podíl přírodních složek
  • Vysokou účinnost
  • Nízkou cenu

Právě s ohledem na vyšší obsah přírodních složek, který však není zcela absolutní, nabízejí tyto produkty také vysokou míru šetrnosti k životní mu prostředí. Účinnost přitom mají srovnatelnou s běžnými prostředky, protože syntetiky je tady stále dost. Obsahují vždy určité procento syntetických příměsí. Ty mohou být jednak nepřívětivé pro životní prostředí, ale také mohou vyvolávat alergie.

Zlatá střední cesta

Pokud to myslíte ekologickým čištěním opravdu vážně, můžete proniknout do světa ekodrogerie mnohem hlouběji. Zde se vyskytují značky, které mají výrobu k přírodě šetrných produktů jako jsou hlavní náplň. Tyto firmy se také zajímají o samotný proces výroby, který je obvykle vysoce ekologický, ať už z pohledu energií či odpadů. Tyto výrobky nabízejí:

  • 98 až 100% podíl přírodních složek
  • Velkou účinnost
  • Rozumný poměr ceny a výkonu

Protože tyto výrobky mohou mít až téměř absolutně přírodní složení, mají velmi dobrou biologickou odbouratelnost, dílem také proto, že neobsahují ani ropné deriváty. Pokud jsou zde použity konzervanty, tak jsou na přírodní bázi. Některé z prostředků však mohou využít i nepatrného množství syntetických látek. Účinnost je vysoká, ale i když se výrobci snaží, účinnosti konvenčních chemických koktejlů nemusí dosáhnout.

Pokud je pro vás ekologie priorita

Patříte-li k těm lidem, kteří nestrpí žádné kompromisy, a pokud hledáte opravdu ekologický produkt, tak tomu tak bezezbytku musí být, potom jsou pro vás určeny právě produkty z nejvyšší třídy ekodrogerie. Mezi jejich typické vlastnosti patří 100% podíl přírodních složek, účinnost v rámci možností a vyšší cena. Protože složení těchto produktů je zcela přírodní, může se stát, že ne vždy zafungují tak, jak si představujete. Zpravidla to lze ale vylepšit jiným přístupem k jejich používání, kdy se třeba silně znečištěné prádlo nejprve namočí a aplikují se přípravky na skvrny.

Díky obvykle vyšší ceně mohou obsahovat i složky, které jsou v biokvalitě. Vůně se používají pouze přírodní, nejčastěji éterické oleje vysoké kvality. Mají maximální biologickou odbouratelnost a pochopitelně ani zde najdete ropné deriváty. Konzervanty se zpravidla vůbec nepoužívají, případně mohou být přírodní. Samozřejmostí jsou ekologicky šetrné výrobní procesy.

Kde výrobky koupím?

Dříve byly eko produkty velmi výjimečné, dnes je koupíte klidně i v běžném supermarketu. Kromě supermarketu se můžete orientovat také na speciální prodejny nabízející ekologické zboží, které fungují i formou e-shopů. Nemáte-li tak vhodnou prodejnu v dosahu, je internetový prodej určitě vhodná varianta.

Jak je z našeho textu patrné, hlavní rozdíly mezi jednotlivými produkty ekologické drogerie je samotný proces výroby a celková šetrnost výrobků. Ne všechny produkty jsou totiž zcela eko bez výhrad. Je proto nezbytné sledovat zejména složení výrobku. Zda zvolíme kompromis nebo maximálně ekologický produkt se odvíjí ale zpravidla od finančních každého z nás, kdo se vůbec obtěžuje ekologicky uvažovat. Ve všech zde uváděných případech však jde o lepší volbu, než je konvenční drogerie.