Domovská stránka » Ekologická domácnost » Ekologické balení dárků

Ekologické balení dárků

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Ekologické balení dárků je tématem dnešního článku. V domácnostech, bude se už nějakou dobu přemýšlí ekologicky, se často opomenou některé běžné věci. Jsou totiž natolik běžné, že nám to ani nepřijde. Právě třeba takové balení dárků, které je v podstatě na první pohled úplně nevinné. Když se na to však podíváte přísným ekologickým pohledem, tak zabalit nějakou věc do lesklého papíru, aby byl po pár hodinách roztrhán, je samozřejmě zjevný nesmysl. Z ekologického pohledu určitě.

Proč je balící papír ekologickou zátěží?

Obaly jsou obecně celosvětově ekologický problém a barevný lesklý papír k nim rozhodně patří. Přestože papír jako takový se dá recyklovat, problém u balícího papíru je ten, že obsahuje barvy. Při procesu recyklace takového papíru se pak uvolňují syntetické látky. Přestože by měl balící papír obsahovat zdravotně nezávadné barvy, nemusí tomu tak být, a to zejména z těch důvodů, že na trh se zkrátka dostává různé zboží různé kvality a původu. A protože většina lidí sáhne po tom nejlevnějším balícím papíru, nelze si dělat příliš velké iluze o ekologii jeho výrobního procesu. Kromě balícího papíru se ještě hodně využívají různé stužky a mašle, které také nejsou z ekologických materiálů.

Dalším velkým problémem je také původ kupovaného balícího papíru. Přestože na výroku zpravidla zjistíte zemi původu, nemusí to hovořit nic o celé cestě, kterou musela vaše role zářivého balícího papíru během své výroby absolvovat. Nemusíte například vědět vůbec nic o tom, jaký je původ dřeva, ze kterého je papír vyroben. Lze se dnes ale setkat v prodejnách už také s certifikací FSC, která garantuje výrobu dřeva, jenž pochází z lesů obhospodařovaných šetrným způsobem. I přes tuto skutečnost však můžete najít mnohem šetrnější metody, jak se dá takový dárek zabalit.

ekologické balení dárků

Ekologické balení dárků

Není totiž opravdu nutné zatěžovat přírodu jen pro naše potěšení a chvilkovou radost. Klasické balící materiály můžeme velmi jednoduše nahradit. V podstatě se nabízejí dvě možnosti:

  • Domácí tvorba z recyklovaného papíru
  • Využití kusů látky, látkových pytlíků

Obě tyto varianty jsou ekologicky mnohem šetrnější. Mají řadu výhod, každá trochu jinou. Vyberou si jak ti, kteří si s balením dárků rádi vyhrají, tak ti, kteří mu nechtějí věnovat tolik času a mají v oblibě jednoduchá stylová řešení.

Tvořím, tvoříš, tvoříme

Abychom si vytvořili krásný obal na náš dárek, budete potřebovat nejprve nějaký ekologický materiál. Zde se dá využít hned několik možností a záleží na tom, co máte doma k dispozici, co můžete znovu recyklovat. Nebo lze prostě recyklovaný materiál koupit. Využít tak můžete třeba:

  • Roli recyklovaného papíru z nejbližšího papírnictví
  • Staré noviny
  • Starý kalendář

Opatřete si také lýko nebo běžný provázek. Využijeme rovněž čistě přírodní materiály, které se nacházejí všude kolem nás. Můžete je nasbírat třeba na procházce. Hodit se může větvička, list, jeřabina, kousek kůry nebo šiška.

Jakmile budete mít vše připraveno, jednoduše dárek dle svých představ zabalte a zavažte. K ozdobení samozřejmě použijeme některou z přírodních dekorací, které jsme získali zcela zadarmo. Abyste papíru přidali na vánoční atmosféře, využijte vlastní představivosti a kreativity k pomalování symbolikou Vánoc. Můžete si třeba také vystřihnout hvězdičky či zvonečky, nabarvit je a na dárek nalepit.

Ekologické balení dárků – Je to pro vás mnoho práce?

Přestože si myslím, že výše uvedený inspirativní postup zvládne naprosto každý, možná na to nebudete mít zrovna čas. V tom případě lze zabalit dárky třeba do kusu látky nebo využít látkových pytlíků. O původu bavlny sice také můžeme mít své pochybnosti, ale každopádně se bavlněný pytlíček nebo kus látky dá použít opakovaně.

Super článek o ekologickém balení dárků vyšel také na blogu Econea. Dárky, které můžete nakoupit a splňují filozofii zero waste jsou tady.

Velký výběr přírodní kosmetiky najdete na webu Econea.cz, která nabízí produkty pro péči o pleť, o obličej, barvy na vlasy a mnoho jiného.

econea eshop

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář