Domovská stránka » Ekologická drogerie » Ekologické čištění zubů: Rozporuplné látky v zubních pastách

Ekologické čištění zubů: Rozporuplné látky v zubních pastách

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Zubní pasty a kartáčky jsou věci, které z ekologické drogerie používáme denodenně. Pojďme se proto podívat na ekologické čištění zubů blíže. Většina běžných zubních past obsahuje fluor. Ten je prevencí proti zubnímu kazu, ale můžeme jej nahradit také přírodními produkty v podobě xylitolu či éterických olejů.

Fluor může způsobit u dětí fluorózu, k jejíž rozvoji jsou náchylné hlavně do osmi let věku, a to při nadměrnému vystavení působení fluoru. Na druhou stranu dospělým malé množství fluoru v pastách pravděpodobně neublíží, i tak je však dobré zvážit, zda raději nepoužívat alternativní pasty s přírodním složením.

ekologické čištění zubů

Fluor není jedinou potenciálně toxickou látkou v zubní pastě

Není to totiž pouze o fluoru. Klasické pasty s jeho obsahem mají často ve svém složení mnoho dalších látek, které nejsou našemu tělu vůbec prospěšné. Jsou to látky, kterým se zkrátka chce ekologicky smýšlející člověk raději za všech okolností vyhnout. Zejména se jedná o tyto složky:

  • SLS/SLES
  • Umělá barviva a sladidla
  • Umělé konzervační látky
  • PEG/PPG
  • Mikroplasty
ekologické čištění zubů

Co to všechno vlastně je za neřády?

Za zkratkami SLS/SLES se skrývá Sodium Lauryl/Laureth Sulfate, ten umí dobře pěnit a používá se třeba na odstraňování mastnoty z nádobí. Sám o sobě může dráždit a vysušuje pokožku. Určitě nejsou dobrá také celkem zbytečná barviva, která mohou pocházet z látek jako je uhelný dehet, jež jsou karcinogenní. Pasty dokonce mohou obsahovat také umělá sladidla typu aspartam a sacharin, která rovněž mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny.

Velmi hojně se ve výrobcích používají různé konzervanty, z nichž nejčastěji pak parabeny nebo triclosan. Naše tělo je přitom dokáže vstřebávat skrz sliznici úst přímo do krevního řečiště. Syntetické konzervační látky přitom potenciálně vyvolávají alergické reakce, zejména u dětí, přičemž také mohou rozházet hormony. Škodlivé mohou být také syntetické emulgátory PEG a PPG. A nakonec ty nešťastné mikroplasty, v pastách bezúčelně v podobě malých kuliček nebo třpytivých plátků plastu, nedávno již zakázaných ve Velké Británii.

Ekologické čištění zubů

Ekologické čištění zubů je krásně rozebráno také v článků na blogu Econea.cz. Určitě stojí za přečtení.

ekologické čištění zubů

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář