Domovská stránka » Ekologická drogerie » Ekologické čištění zubů: Zdravá zubní pasta

Ekologické čištění zubů: Zdravá zubní pasta

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Asi každý si od malička myslí, že zubní pasta je pro čištění zubů naprosto nepostradatelná. Ideálně zubní pasta s fluorem, který je nejlepší prevencí zubního kazu. Zásadní přitom je mít hlavně správný měkčí zubní kartáček s hustými štětinami a správnou techniku čištění. Zubní plak totiž odstraňujeme hlavně mechanicky. Pokud si však nechcete čistit zuby pouze kartáčkem a vodou a nechcete se tedy zubní pasty zcela vzdát, lze volit i zdravotně a ekologicky zcela nezávadné produkty. Jak má tedy zdravá zubní pasta vypadat? Pojďme z ekologické drogerie vybrat tu správnou zubní pastu.

zdravá zubní pasta

Zubní pasta není nezbytností, ale…

Zubní pasta nám příliš nepomůže s efektivitou čištění, ale může nám zajistit třeba svěží dech, který je samozřejmě v mnoha ohledech důležitý. Při použití zubní pasty máme také lepší pocit v ústech, pocit, že máme zuby dobře vyčištěné. Může pomoci také ve specifických případech pro posílení skloviny nebo dásní. Zubní pastu si ale dáváme přímo do úst, nechtěně jí můžeme také malé množství polknout, což platí hlavně u dětí. Měli bychom si tak dávat pozor, aby naše ekologická zubní pasta:

  • Neobsahovala fluor
  • Měla přírodní složení

Zdravá zubní pasta – složení je klíčové

Sice jsme zmínili, že fluor je prevencí zubního kazu, ale není nezbytný. Je totiž otázkou, zda našemu tělu více prospívá nebo škodí. V principu je fluor toxický a může napáchat škody i na zubech v podobě malých skvrn, čemuž říkáme fluoróza. Nadbytek fluoru může ohrozit hlavně děti. Fluorid navíc je také v jídle, proč jej tedy přijímat ještě se zubní pastou? Můžete zvolit alternativy, které používají jiné látky, jako je xylitol nebo éterické oleje. Xylitol zabraňuje aktivně vzniku zubního kazu a snižuje množství bakterií v ústech. Podobně je na tom tea tree olej nebo aloe vera.

Není to ale pouze fluor, zaměřte se také na další látky, které jsou v pastách již víceméně zbytečně. Třeba takový Sodium Lauryl/Laureth Sulfate zajišťuje pěnivost pasty, a přitom není ideální při styku s pokožkou, kterou dráždí a vysušuje. Pozor také třeba na potenciálně karcinogenní umělá barviva.

Ekologické čištění zubů

Ekologické čištění zubů je krásně rozebráno také v článků na blogu Econea.cz. Určitě stojí za přečtení.

zdravá zubní pasta

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář