Dnes se podíváme na téma dětí a to konkrétně na ekologické dětské pleny.
Současně se zaměříme na životní prostředí a jeho ochranu.
Děláte všechno pro to, abyste naše okolí a přírodu příliš nezatěžujete?
Patříte mezi ty, kteří si pěstují vlastní produkty, dbají na kvalitu potravin, třídí odpad, případně nepoužívají plasty vůbec?
Pak se podívejte, na čem lze ještě ušetřit přírodu.
Jde především o to, co máte kolem sebe.
Zkuste se rozhlédnout a spočítat to, co je z plastu.
Pravděpodobně to bude poměrně vysoké číslo.
Co například dětské pleny?
Plasty všude, kam se podíváte
Ať už jsou vaše důvody k tomuto chování jakékoliv, věřte, že je to správné.
Například pleny, které vyprodukuje vaše dítě, neskutečným způsobem zatěžují naši planetu.
Nejsou to ale jen pleny, problémem jsou plasty všeobecně.
I když se hodně lidí snaží o záchranu Země, pořád je to nedostačující.
Kde všude najdeme plasty, které se dají nahradit?
- Hračky pro děti
- Nábytek v dětském pokoji
Možná se vám to nezdá, nicméně opravdu je tomu skutečně tak.
Plastový nábytek nebo plastové hračky pro miminka už o narození.
I zde ale platí pravidlo, že je vhodné najít kompromis, dítě přeci nemůže být bez hraček.
Podívejte se, čím se dá plast na dětské potřeby nahradit.
Dřevo, dřevo, dřevo
Dřevo je přírodní materiál.
Nebojte se ho ve vaší domácnosti využít.
Zařizujete dětský pokojíček a jste ten typ člověka, který šetří planetu?
Pak zapomeňte například na lino nebo jakýsi plastový kolotoč nad postýlku.
Není nic jednoduššího, že plast vyměnit za dřevo.
Víte například, že na českém trhu koupíte ekologické hračky, vyrobené ze dřeva.
Vaše dítě nebude v žádném případě strádat, hračky jsou vyrobeny tak, aby byly nezávadné.
Tedy i kolotoč nad postýlku lze koupit v tomto skvělém materiálu a platí to u všech hraček, a to i u dětí v novorozeneckém věku.
Pokud tedy opravdu chcete mít klidné svědomí, je toto řešení přesně pro vás.
Šťastnější budete nejen vy, ale také vaše dítě spolu se zvířátky, které tvoří naši krásnou zem.
Jednorázové dětské pleny
Nejsou to ale jen jednorázové pleny, které zatěžují naše životní prostředí.
Zamysleli jste se nad tím, že i kartáček na zuby je z plastu?
Přesně tak, tato jednoduchá věc, kterou má doma každý, je nahraditelná.
Stejně tak kosmetické výrobky pro děti lze zakoupit tak, že ani jeden nebude z materiálu, který zatěžuje životní prostředí.
Výrobky pro děti z přírodních materiálů
Řeč je v tomto případě o výrobcích pro děti, pro příklad vlhčené ubrousky, kartáčky na zuby, kelímky,ale také jde o šampony i mýdla.
Všechno, co lze běžně koupit v obchodě je nevhodné možná v některých případech pro samotné děti, také ale pro přírodu.
V každém šamponu či sprchovém gelu najdeme chemické látky, které se odpadem vypouštějí každý den do odpadu.
Co lze nahradit v jiném provedení?
- Zubní kartáček z bambusu
- Biokosmetika
- Houby na mytí
I kartáček na zuby nemusí být plastový
Možná se vám to zdá jako vtip, ale zubní kartáček lze pořídit pro děti v bambusovém provedení. A vůbec nejde o nudný kartáček. Je velmi pohodlný a 100 % z přírodního materiálu. Kartáček není jednobarevný, má na sobě také barvy, aby byl pro děti zajímavý, nicméně i ty jsou přírodního zdroje.
Kromě toho také jsou šetrné k dětským zoubkům. Biokosmetiku také lze vyrobit bez chemických látek, většinou tak v těchto výrobcích najdete přírodní látky jako rakytník nebo granátové jablko. Celý výrobek je ale ze 100 % z přírodních komponentů.
Stejně tak houbičky na mytí, které nejsou plastové ale z tzv. Konjaku, což je přírodní materiál, který je také šetrný k dětské pokožce. Jestliže patříte mezi ty, kteří se snaží vymanit ze sevření všech plastových výrobku, možná vám tyto tipy přijdou vhod a vy tak se budete cítit lépe. Ušetříte životní prostředí a zároveň vaše dítě bude spokojené a v bezpečí.
Dětské pleny a kompromisy
Zná to každá maminka malého miminka.
Nakoupit několik balíků plen, krémů a podobně, vyjde měsíčně i na několik tisíc korun.
I když na tom finančně nejste tak špatně a můžete si takovou útratu dovolit, tak přeci jen si přečtěte toto téma.
Není to totiž jen o financích.
Dětské pleny a nebezpečné látky
Možná jste se někdy pozastavili nad tím, z čeho jsou vlastně klasické plenky vyrobené, že tak krásně voní a ještě ke všemu dokážou do sebe natáhnout neuvěřitelné množství tekutiny. Také jste se pravděpodobně seznámili se zvláštními malými kuličkami, které z plenky vypadnou, když je příliš nasáklá. Nemůže to ublížit dítěti?
Podívejme se na to společně.
Plenky jsou vyrobené z umělých materiálů a napuštěné určitými látkami a to:
- Parfémy a barviva
- Polykarbonát sodný
Jistě, parfému jsou zcela určitě v plenkách a to proto, aby zabránily zápachu. Nicméně stejně jako vše ostatní, jde o chemickou sloučeninu, která není přirozená. Polykarbonát sodný jsou právě ty kuličky, které se na vás mohou vyvalit. Podle dostupných zjištěných informací však nejsou závadné pro naše děti ani, když je požijí. No ještě aby byly. I tak by stálo za to, najít nějakou jinou metodu. Plenky totiž neskutečně zatěžují naše životní prostředí, jedna taková použitá plenka se díky umělým materiálům rozkládá až 400 let.
Kompromis existuje vždycky
Nepřikláníte se k variantě, že byste používali látkové pleny nebo bezplenkovou metodu, přesto ale vám vadí, že jednorázové plenky nejsou zrovna vhodné a prospěšné vůči prostředí? Pak i v tomto případě existuje řešení v podobě BIO plen, které jsou vyrobeny z takových materiálů, které nebudou zatěžovat naši planetu, jsou lepší i pro pokožku vašeho dítěte ale zároveň nebudete muset nic prát a žehlit. Tento kompromis se zdá být výhodný na všechny strany. Nicméně jedno negativum se pravděpodobně najde a tím je vyšší cena. Pokud si to ale jen trochu můžete dovolit, zkuste nad touto variantou popřemýšlet.
Vyzkoušejte látkové dětské pleny
Každý z nás má svůj názor na látkové pleny.
Každý to vnímá jinak a záleží jen na vás, zda je budete používat či nikoliv.
Pojďte se podívat na výhody látkových plen.
Možná nad nimi přemýšlíte a hledáte informace, které by vás přesvědčily.
Tak tady jsou.
Látkové pleny jsou především ekologické
Prvním důvodem, proč se můžete rozhodnout pro látkové pleny, je zdravotní důvod. Vždy je lepší používat v péči o dítě přírodní materiály. Látka je prodyšnější, lépe dýchá. Pravděpodobně většina z maminek, které používají klasické papírové plenky, fungují tak, že klasicky po přebalení miminka použijí krém na opruzeniny. Je to ale správný postup? Není lepší mít dítě zabalené do přírodních materiálů, kde k problémům, jako jsou opruzeniny, nedochází.
Druhým důvodem, proč používat látkové pleny je ekologický důvod. Když vezmete v úvahu, že v průměru dítě používá plenky přibližně do dvou let, někteří i déle, tak to jedno dítě vyprodukuje za tuto dobu tunu až tunu a půl plenek, navíc taková plenka se rozkládá až 300 let. Posledním důvodem je ekonomický důvod.
Dětské pleny a cenová náročnost
Látkové plenky se dají pořídit jak v levnější variantě, tak v dražší, ostatně jako u klasických plen. I když si ale zakoupíte tu dražší variantu, tak každopádně během těch 2let můžete ušetřit několik desítek tisíc korun. S tím že když už je nebudete potřebovat, můžete je následně prodat nějaké další mamince. Samozřejmě je potřeba započíst praní, i tak se to ale vyplatí. Látkové plenky tak přinášejí spoustu výhod:
- Ekonomická náročnost
- Jsou z přírodních materiálů
- Minimální odpad a dopad na přírodu
Jestliže že uvažujete nad tím, žese vrhnete do látkových plen, je potřeba zvážit, jak často chcete prát a podle toho si koupit počet látkových plen. Obecně se dělí na svrchní kalhotky a spodní plenky. Vyzkoušejte je, možná zjistíte, že je to ta pravá varianta pro vás a vaše dítě.
Dětské pleny a tipy & triky
Rozhodli jste se, že u svého miminka budete používat látkové pleny. Chcete ušetřit prostředí, miminko a také nějakou tu korunu. Dobře, ale víte jak na to? Podívejte se na tipy a triky, které vám možná přijdou vhod. Je jich hned několik.
Chcete ušetřit ještě více?
Říká se, že našinec vymyslí ledacos. Obvykle je to pravda a u látkových plen tomu není jinak. Je skvělé, že jste se rozhodli pro tuto metodu, je totiž šetrná jak k přírodě, takk dítěti.
Často se říká, že jednorázový náklad pro pořízení látkových plen je vysoký. Nemusí to být ale pravda. Víte například, že látkové pleny, včetně horních kalhotek, si můžete ušít. Pokud jste tedy alespoň trochu šikovná,pusťte se do toho.
Separační vložky také lze vyrobit například z kousků fleecu, nebo froté pleny zase vystřihnete z ručníků a je hotovo. Při praní můžete vyzkoušet další triky:
- Místo aviváže přidat ocet do pračky
- Sušit na sluníčku
- Podložku lze také vyrobit například froté
Fantazii se meze nekladou
Vyrobte si také vlastní vlhčené ubrousky. Stačí nastříhat a obšít látku (froté, flanel) a poté namočit třeba do odvaru z heřmánku. Když je budete skladovat v uzavřené dóze, jistě budete nadšeni jejich používáním. Stejně tak si můžete vyrobit přípravek na praní a to tím způsobem, že nastrouháte mýdlo, nejlépe s jelenem a přidáte horkou vodu. Po rozpuštění mýdla ve vodě přidejte prací sodu a následně dolejte horkou vodou do 10 litrů Tento přípravek je potřeba skladovat v uzavřené nádobě a dávkovat podle toho, jak je prádlo znečištěné.
Pokud jste nadšené pro tyto metody, můžete toto vše zkombinovat z bezplenkovou metodou a jistě budete mít spokojené miminko, stejně jako budete spokojené vy a životní prostředí, které tím nebudete zatěžovat. Možná zjistíte, že už vás nebaví měsíčně kupovat drahé balíky plen. Jde to totiž i jinak.
Bezplenková metoda
Máte s ní zkušenosti?
Přemýšlíte o ní, ale v podstatě nevíte, jak na to?
Není to tak složité a to jediné, co vás to bude stát, je čas.
Jinak můžete akorát ušetřit.
Přečtěte si podrobnější informace o této metodě, na kterou někteří nedají dopustit.
Bezplenková metoda je oblíbená
Bezplenková komunikační metoda je jednou z novinek, kdy se u miminek už od narození, používá používání nočníku.I u tak malých miminek lze rozeznat signály, podle kterých můžete poznat, že miminko má nějakou takovou potřebu. Stačí vám k tomu jakákoliv nádoba, kdy miminko používá místo plenky na svoji potřebu ať už mísu či cokoliv jiného.Některému dítěti to vyhovuje, některému ne. Mezi další výhody patří to, že je miminko více v čistotě a v suchu a to právě proto, že to dítě více sledujete. Není to ale samozřejmě stoprocentní. Jde především, o pohodlímiminka, které je pak spokojenější. Mezi nesporné výhody také patří:
- Větší komunikace mezi dítětem a matkou
- Ekonomický a ekologický dopad
Miminka se dávají to tzv.klubíčka a to je příjemná poloha pro miminko a je to pro ně přirozený pohyb.Jedním ze způsobů jak poznat, že miminko potřebuje na záchod je, zaměřit se na signál, který miminko vydává při jeho potřebě a jde především o to to zkoušet.Druhým způsobem je to, že miminko budete například zkoušet dávat na nočník v pravidelných časových intervalech, například po jídle, po probuzení.
Konec opruzeninám
To, že budete zkoušet používat bezplenkovou metodu vás v podstatě nijak neomezuje a nic vás to nestojí.
Spíše naopak.
Miminko je v plence, nicméně tím, že budete zkoušet toaletu na nočníku, zjistíte, že se vám minimálně někdy povede, že ušetříte jednu, dvě plenky za den.
Samozřejmě jde i o ekologickou metodu, nespotřebujete tolik klasických plen.
Ještě jednu výhodu tato metoda přináší a tím je to, že sedítko zbaví opruzenin.
Sledujte Ecoblog i na Facebooku a Instagramu
Co můžete pro ochranu planety udělat vy?
Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat.
Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:
- Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
- Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
- Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
- Na vodu používejte eko skleněnou láhev
- Kupte si knihu Domácnost bez odpadu