Domovská stránka » Ekologická domácnost » Ekologické nakupování? Pomozte zlepšit životní prostředí

Ekologické nakupování? Pomozte zlepšit životní prostředí

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Nákupy. Jsou prakticky každodenní součástí našich životů. Nejčastěji samozřejmě nakupujeme potraviny a věci denní potřeby. Ale nakupujeme také oblečení, elektroniku a mnoho dalšího. Jak učinit naše nakupování šetrnějším k životnímu prostředí? Jak na ekologické nakupování? Podíváme se tomu na zoubek v tomto článku.

Nakupujeme s rozmyslem

Aby naše nákupy byly šetrné k životnímu prostředí co nejvíce, musejí mít smysl. Proto je potřeba při nakupování trochu přemýšlet. Nenakupovat bezhlavě. A někdy také méně poslouchat hlas srdce a více hlas rozumu. Mezi základní kroky při nakupování tedy zvažujte a zohledňujte:

  • Zda je věc opravdu potřebná
  • Dávejte přednost místním výrobkům
  • Volte produkty ekologického zemědělství
  • Upřednostněte výrobek bez obalu nebo s ekologickým obalem

Pokud se rozhodnete některou věc nekoupit, protože ji vlastně nepotřebujete, je to nejlepší řešení. Někdy můžete opravit něco, co už zdánlivě dosloužilo a vyhnout se tak nákupu nového produktu. Využít můžete také bazaru u elektroniky, nebo třeba secondhandu u oblečení. Navíc ušetříte peníze, a to se vyplatí vždy. To je ekonomické a ekologické nakupování zároveň.

Místní výrobky neabsolvovaly cestu kolem světa. K tomu všemu podpoříte české producenty, a tedy českou ekonomiku. Dívejte se na složení a vybírejte dle českých označení kvality. Zkuste se orientovat na biologickou a ekologickou produkci. Dobrým vodítkem jsou značky jako česká EŠV (Ekologicky šetrný výrobek), nebo mezinárodní Fair Trade. Obě najdete na výrobcích, které se snaží o šetrné zemědělství.

Naučte se také nakupovat v bezobalových obchodech. Nakoupíte zde na váhu bez nutnosti mít zboží zabaleno v jednorázovém obalu. Nevzniká tak zbytečný odpad. V současnosti to razí trend zero waste.

Ekologické nakupování – Pozor na falešné sliby

Jsou výrobci, kteří se snaží pouze navodit dojem, že je jejich výrobek ekologický. Říká se tomu greenwashing. Nálepka „eko“ totiž působí na některé spotřebitele jako magnet, proto se někdy zneužívá v marketingu. Buďte rozumní a nenechejte se napálit. Dávejte si pozor na smysluplnost a relevantnost údajů uváděných na obalech.

Velký sortiment tisíce ekologických prostředků naleznete na mém oblíbeném eshopu Econea. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář