Věděli jste, že se každý rok vyhodí 5 milionů jednorázových plastových lahví? A OSN tak varuje, že při zachování současného stavu bude v roce 2050 v oceánech více plastů než ryb. S ohledem na tuto skutečnost je víc než důležité, aby každý z nás věděl, jak může přispět k tomu, aby se naše planeta zachovala pro další generace. Vyznejte se v pojmech a prozkoumejte možnosti, jak ulevit životnímu prostředí.
Ekologie a udržitelnost
Ekologie je studium organismů a jejich interakce s okolním prostředím. Není ovšem ekologie jako ekologie. Rozlišuje se např. ekologie organismů, populační, globální, ekologie krajiny a ekosystémová.
Je ekologie a udržitelnost totéž?
Udržitelnost je schopnost přetrvat. V ekologii toto slovo popisuje, jak biologické systémy zůstávají rozmanité a produktivní v průběhu času.
Pro člověka je to potenciál pro dlouhodobé udržení pohody, a to zase závisí na zachování světa přírody a přírodních zdrojů.
Trvalá udržitelnost spočívá v naplňování potřeb současných generací, aniž by byly ohroženy potřeby generací budoucích, a zároveň v zajištění rovnováhy mezi hospodářským růstem, péčí o životní prostředí a sociálním blahobytem.
Tip: Dlouhodobě se udržitelnosti věnuje dm drogerie. Vyzkoušejte jejich udržitelný sortiment a jednoduše si užívejte svou domácnost bez chemie.
Environmentální udržitelnost
Udržitelnost se však netýká pouze životního prostředí, je třeba ji uplatňovat i v mnoha dalších ohledech, a proto existují různé formy udržitelnosti (environmentální, ekonomická a sociální).
Environmentální udržitelnost se zaměřuje na zachování biologické rozmanitosti, aniž by se vzdala hospodářského a sociálního pokroku (ochrana vody, úspora energie, snížení množství odpadu, používání recyklovatelných obalů, omezení nebo vyloučení používání plastů a další).
Omezení plastů je díky dm drogerii mnohem snazší. Už jste slyšeli o plnicích stanicích s ekodrogerií? Vy si při prvním nákupu zakoupíte ekologický a čisticí či prací prostředek v opakovatelně použitelné nádobě. A po vypotřebování je na prodejně znovu naplníte.
Ekologicky šetrné prostředky způsobují minimální poškozování životního prostředí a vyrábí se tak, aby zohledňovaly dopady, jež působí na životní prostředí v průběhu jejich životního cyklu.
Recyklace a upcyklace
Recyklace je proces sběru a zpracování materiálů, které se jinak vyhazují jako odpad, a jejich přeměňování na nové výrobky. Čím více recyklujete, tím méně odpadu končí na skládkách a ve spalovnách.
Upcyklace je stejný proces opětovného použití starých materiálů, ale vzniká při něm něco hodnotnějšího či kvalitnějšího. Příkladem upcyklace je použití materiálů z plastových lahví k výrobě nových bot či regenerovaného dřeva k výrobě kvalitního nábytku.
Upcycling dokonce inspiroval dm drogerii, a tak se zrodila značka no planet b. Obsah produktů je přírodního původu a biologicky odbouratelný. K výrobě se používají upcyklované ingredience z potravinářství, z výroby džusů a šťáv, oleje a ze sklizně.
Slow fashion
Prodejci slow fashion často používají len, organickou bavlnu nebo Tencel, aby vytvořili odolné kousky, jež přečkají bouře v šatníku, a zároveň dostatečně šetrné, aby byl dopad na životní prostředí nízký.
Zero waste
Zero waste, tedy nulový odpad, šetří zdroje a minimalizuje znečištění. Toto bezodpadové hospodaření pracuje s veškerými zdroji zodpovědné výroby, spotřeby, opětovného použití a využití výrobků, obalů a materiálů bez negativních dopadů na životní prostředí a lidské zdraví.
Ekologická udržitelnost pro lepší budoucnost
Abychom na základě dlouhodobé perspektivy zachovali produktivitu vod, půdy a ekosystému a snížili dopad na přírodní prostředí a zdraví lidí na úroveň únosnou pro přírodu i lidstvo, potřebujeme ekologickou udržitelnost. A jak to vidíte vy, dáváte šanci udržitelnosti?