Domovská stránka » Kompostování » Geoderma: Živý plášť planety Země

Geoderma: Živý plášť planety Země

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Na síti jsem objevil toto velmi zajímavé video o půdě od společnosti Skyfilm. V tomto dokumentu se mluví o živém plášti planety země, které se nazývá Geoderma. Vznikala tisíce let a neustále se vyvíjí. Půda vznikala přeměnami horniny v podloží a dlouhodobým působením vody, střídáním teplot a dalšími vlivy prostředí.

Provází život na zemi a člověk by bez ní na této planetě nemohl existovat. Řeč je o nenahraditelné věci na naši planetě a tou je půda. Jak se o ni člověk stará? Co z půdy dělá naší živitelku? Pojďme se na to podívat.

Geoderma

Půda obsahuje víc organizmů než je všech lidí na této planetě. Statisíce druhů a nejrůznějších tvarů a velikostí. Je jich tolik a přesto je téměř nikdo ještě pořádně neviděl. Půda je prostě plná života. Na povrchu, ale taky v hloubce. Je to takový živý orgán naší planety.

Rostliny by bez půdy nemohly růst. Nejúžasnější věcí, kterou půda dělá je skutečnost jak si umí poradit s odumřelými těly organismů, s mrtvou biomasou. Dalo by se říci, že půda je takové zařízení na výrobu biomasy. Nejúrodnější půdy jsou u nás v nížinách a zde právě vzniká nejvíce biomasy. Čerstvá biomasa je potravou býložravců, např. mnoha druhů hmyzu.

Geoderma a trus

Organismy, které požírají rostliny produjují trus, který končí jako součást půdní organické hmoty. I velcí býložravci jsou pro tvorbu půdy důležití. Např. extrementy od krav, které zůstávají na loukách, jsou plné brouků, pro které je to zase potrava. Tím pomáhají vracet organickou hmotu zpátky do půdy.

Geoderma a trus

Mršiny

Mršiny zvířat jsou velmi bohaté na energii a není divu, že je mrchožravý hmyz bere útokem. Mršiny jsou plné larev mrchožroutů a ty jsou zase potravou pro ostatní dravce. Rozložená těla živočichů opět obohacují půdu.

Geoderma

Listy ze stromů

Zdrojem potravy půdních organismů v lese je hlavně opad ze stromů. Vypadá to jen jako suché listí, přitom je to prostředí plné života.

listy a půda

Půdní houby

Svět půdních hub je bizarní a fascinující. Některá houbová vlákna můžeme vidět i pouhým okem.

Geoderma

Důležitost žížal pro Geodermu

Tohle jsou opravdový půdní inženýři. Umí si razit dlouhé chodby a listy nejen konzumují, ale i zatahují do půdy.

Geoderma

Mravenci a geoderma

I mravenci zatahují listy a úlomky do půdy a pomáhají tam jejich rozkladu.

mravenci a půda

Člověk a půda

Člověk nejdříve orbou obrátí dům mikroorganismů vzhůru nohama a pak je pokropí chemikáliemi. Pojízdnou technikou pak navíc půdu udusá tak, že je téměř neproniknutelná. Navíc pak vše posbírá a nic tam nenechá, takže tam pak jakákoliv biomasa chybí. Řešením je např. hnojení chlévskou mrvou nebo tzv. meziplodinami.

chlévská mrva

Organická hmota je pro půdu palivem. Nesmíme ji nechat vyhladovět. Můžeme začít kompostovat doma a něco tak pro přírodu udělat.

Moje zkušenost s domácím kompostováním

Už zhruba rok mám doma v bytě bokashi kompostér Organko. Jsem s ním velice spokojený a sepsal jsem o něm mou zkušenost zde v tom článku. Bokashi kompostování je proces kdy dochází k fermentaci bez přístupu vzduchu a to za pomocí speciálních bokashi bakterií.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář