Domovská stránka » Greta Thunberg: Hrdinka a krize klimatu

Greta Thunberg: Hrdinka a krize klimatu

by Radoslav Černý
Greta Thunberg: Hrdinka a krize klimatu

Greta Thunberg se narodila 3. ledna 2003. Dnes je v 16 letech tato Švédka nejznámější ekologickou aktivistkou apelující na řešení klimatických změn. Z pohledu jejího rodokmenu není v té souvislosti nezajímavé uvést, že její otec Svante Thunberg má jméno po nositeli Nobelovy ceny za chemii, Svante Arrheniusu. Ten v roce 1896 jako první člověk na světě provedl výpočty skleníkového efektu oxidu uhličitého. Matkou malé Grety je operní zpěvačka Malena Erman. Dědeček je herec Olof Thunberg.

greta
Greta a její stávka za klima

Greta Thunberg a další články zde na blogu:

greta thunberg
Greta a Barack Obama

Minulý rok na podzim jsem šel v Brně po Zelném trhu a narazil na Dobrokávu, kterou provozuje můj kamarád Libor Hoření. Za 1 kapučíno zadarmo jsem slíbil, že budu třídit odpad, což jsem do té doby nedělal. Je to zajímavé, protože před 2 lety jsem se smál přítelkyni, která je ze zahraničí, že třídí absolutně všechno, že to jsem u nás takto nikde neviděl a že to přijde to trochu extrémní. No a teď mám v bytě vermikompostér a kompostuju zbytky od večeře. Nejsem vegan a létám letadlem. Ale začal jsem malými krůčky, které, jak vidíme na příkladu Grety, mají smysl.

greta thunberg
Stávka před švédským parlamentem

Porucha autistického spektra a jiný náhled na svět

Gretě Thunberg byl diagnostikován Aspergerův syndrom a ADHD. V prvním případě se jedná o poruchu autistického spektra, která vede k potížím v komunikaci a socializaci, v druhém případě pak jde o poruchu pozornosti s hyperaktivitou. Ale tyto poměrně běžné vývojové vady jistě všichni dobře známe. Greta proto říká, že vidí svět trochu jinak než její vrstevníci. Reprezentuje také generaci budoucnosti, která může být změnami klimatu potenciálně dotčena.

greta a arnold
Greta a Arnold Schwarzenegger

Greta Thunberg a její aktivistická činnost

20. srpna 2018 přestala navštěvovat školu, protože podle ní nemá smysl se připravovat na budoucnost, když je možné, že nepřijde. Politici dle ní nedělají dost pro ochranu klimatu. Nemá dle ní smysl pokračovat v dalším vzdělávání, když politiky ani nejnovější vědecké poznatky nezajímají. Školní docházku tak nahradila aktivismem. Do švédských voleb 9. září 2018 stávkovala u budovy švédského parlamentu se sloganem, který hlásal „Školní stávka pro klima“. Od té doby má stávkovou pohotovost naplánovanou na každý pátek. Švédsko musí podle ní snížit produkci skleníkových plynů o 15 % za rok. V rámci své aktivistické činnosti vystoupila také na:

  • COP24 v Katowicích (2018)
  • Světovém ekonomickém fóru v Davosu (2019)

Cestuje vlakem, letadlem nelétá. To přijala také celá její rodina. Je nesporné, že pozornost médií tato dívka opravdu má. Ostatně zájem o soudobé palčivé otázky v kombinaci s nízkým věkem nejsou nejobvyklejší. Její aktivita vyburcovala až 20 tisíc studentů v 270 městech po celém světě. U nás v tomto směru proběhla #AkceProKlima.

greta a arnold
Greta a Arnold Schwarzenegger
Rekapitulace článku
Photo ofGreta Thunberg
Jméno
Greta Thunberg
Přezdívka
(Greta)
Webová stránka
Titul
Klimatická aktivistka