Domovská stránka » Ekologická drogerie » Bezpečné opalování: Jak vybrat zdravý opalovací krém?

Bezpečné opalování: Jak vybrat zdravý opalovací krém?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

S létem, obdobím prázdnin a dovolených nastupuje akutní otázka doplnění zásoby opalovacích krémů. Často to děláme na poslední chvíli a nevěnujeme jim dostatečnou pozornost. To je však chyba. Není totiž opalovací krém jako opalovací krém. Většina nás jistě ochrání před slunečními paprsky, zvolíme-li vhodný faktor, ale některé mohou obsahovat látky, které nejsou příliš přívětivé našemu zdraví.

Chemický koktejl v opalovacích krémech

Obsah těchto syntetických látek je samozřejmě doménou běžně dostupné kosmetiky. V opalovacích krémech tak můžeme najít různé konzervanty, z nichž nejčastěji parabeny. Dále pak soli hliníku, nanočástice a chemické filtry (oxybenzone, benzofenone, příp. oxyphenone) nebo umělé vůně. Hlavně chemické filtry a nanočástice používané v hojné míře právě v opalovacích krémech mohou:

  • Vyvolat alergickou reakci
  • Poškozovat buněčné struktury
  • Narušovat přirozenou funkci pokožky

Samozřejmě není řečeno, že vám tyto látky v nízkých koncentracích musejí ublížit, ale potenciální hrozbou určitě jsou. Jsou také zátěží pro životní prostředí, zejména pak chemické filtry a nanočástice, které se při koupání v přírodě smývají do vody a jsou toxické vodním organismům. Je proto vhodné, aby si ekologicky smýšlející člověk vybíral kosmetiku takovou, která není potenciální hrozbou pro něj ani pro přírodu. Také je dobré si uvědomit, že tím mažeme třeba také své děti. Není přece nutné je ani sebe vystavovat chemikáliím, byť v malém množství, když to lze řešit i jinak. Jak? To si řekneme nyní.

Výběr ke zdraví a přírodě šetrného opalovacího krému

Při výběru každého výrobku je důležité sledovat určitá vodítka, která nám napoví, jak je na tom takový produkt z pohledu ekologie a zodpovědného přístupu k naší planetě. S opalovacími krémy to není jiné. Proto je zejména potřeba:

  • Věnovat pozornost celkovému složení produktu
  • Odmítat zejména chemické filtry

Složení je vždy u výrobku to nejzásadnější, proto pokud si chceme koupit přírodní a nijak nezávadnou kosmetiku, je potřeba mu věnovat dvakrát tolik pozornosti. Problém je však často v orientaci v názvech jednotlivých složek, kde to je někdy na doktorát z chemie. A proto se právě takovým výrobkům vyhněte a pokud možno jděte za stoprocentně přírodním složením. Ideální také bude, pokud jsou použité suroviny v BIO kvalitě.

Nejdůležitější je však se u opalovacích krémů vyvarovat chemickým filtrům a nanočásticím, o kterých jsme si řekli již v úvodu. Soustřeďte se naopak na produkty, které obsahují minerální filtry. Rozdíl je v tom, že nefungují na chemické bázi, ale mechanicky, kdy díky slabé vrstvě odrážející sluneční paprsky dokáží ochránit vaši pokožku stejně účinně jako chemie.

Zdravý opalovací krém

A co ekologické certifikáty?

Alternativně doporučujeme při výběru hodit okem také po případných certifikátech, které zaručují určité vlastnosti produktu. Měly by zajistit nejvyšší kvalitu a šetrné složení. Jedná se třeba o české certifikáty CPK nebo CPK BIO, dále pak o certifikáty EcoCert Organic Cosmetic nebo COSMOS Organic. Dalšími jsou NaTrue a BDIH.

Certifikace však obecně navyšuje cenu produktů, a tak je to samozřejmě vodítko zejména tehdy, pokud se vám nechce podrobně studovat složení. Existuje mnoho čistě přírodních produktů, které certifikáty nemají, a neznamená to, že jsou špatné.

Ochranný faktor není vše

Pokud odhlédneme od složení, tak jedním z nejdůležitějších kritérií výběru funkčního opalovacího krému je ochranný faktor. Neřiďte se však jen tím velkým číselným údajem na čelní straně obalu, který pouze vyjadřuje ochranu proti UVB záření, jež způsobuje spálení pokožky. Důležité je také záření UVA, které proniká hlouběji do kůže. Produkty, které proti němu chrání, mají značku UVA v kroužku a měly by tak splňovat příslušné zákonné normy.

O tématu opalování vyšlo na blogu Econea několik velice zajímavých článků. Jeden z nich se jmenuje Eko-příručka pro slunkomily a druhý 3 tipy, jak v obchodě snadno poznat zdravý opalovací krém.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář