Domovská stránka » Recyklace » Jak probíhá recyklace baterií

Jak probíhá recyklace baterií

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Asi není žádným tajemstvím, že baterie jsou nebezpečným odpadem. Je to samozřejmě kvůli chemickým sloučeninám v nich obsažených. V žádném případě tak baterie nepatří do komunálního odpadu, pro přírodu jsou toxické a představují velké nebezpečí zamoření životního prostředí či kontaminace podzemních vod. A velkým problémem je už malá tužková baterie. Jak tedy probíhá recyklace baterií?

recyklace baterií

Sběrné nádoby a sběrné dvory

A to nehovoříme o tom, jaké nebezpečí mohou představovat větší akumulátory, třeba baterie v notebooku nebo autobaterie. Opotřebovaných baterií se přitom zbavíte velmi jednoduše, protože existuje celá řada označených sběrných nádob. Ty najdete třeba na obecních úřadech, v prodejnách elektroniky, zkrátka na mnoha veřejných místech. Odevzdávají se zde zpravidla pouze menší akumulátorové články podléhající rychlé spotřebě. S větší baterií je nejlepší zajít do sběrného dvora, kde berou také nebezpečný odpad (protože to neplatí pro všechna sběrná místa).

recyklace baterií

Proces recyklace baterií

Jak vlastně probíhá proces recyklace takové baterie? V zásadě se jedná spíše než o typickou recyklaci o opakované materiálové využití některých prvků. V bateriích se totiž nachází řada látek, které lze zpětně zužitkovat. To je výhodné jednak s ohledem na cenu a také na opětovné využití vzácných surovin, které by se jinak musely získávat další těžbou. Zvyšuje se tak ekologie celého procesu výroby baterií, a také se snižují náklady na výrobu, jelikož těžba surovin bývá dražší. Z baterií se nejčastěji separuje:

  • Železo a mangan – v elektrických obloukových pecích
  • Zinek – metodou sublimace

Když se baterie svezou ke zpracovateli elektroodpadu nastupuje proces třídění na třídící lince, kde se baterie třídí dle velikosti a jejich složení, které se liší dle použitých chemických substancí. Další zpracování baterií u nás obvykle neprobíhá, odvážejí se buď do Německa, Polska nebo Skandinávie, protože pro ekonomické zpracování je potřeba soustředit velké množství baterií na jednom místě. U nás se zpracovávají v zásadě pouze autobaterie a některé knoflíkové baterie.

recyklace baterií

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář