Domovská stránka » Recyklace » Jak probíhá recyklace papíru

Jak probíhá recyklace papíru

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Ačkoliv recyklační procesy nepatří mezi zcela jednoduché, je to v dnešní době nejlepší možnost využití již jednou spotřebovaného a dnes nepotřebného výrobku. Bez procesu recyklace by se veškerý odpad hromadil na skládkách, což by bylo neúnosné. Mezi jeden z tradičních výrobků určených k recyklaci patří papír. Jak tedy probíhá recyklace papíru?

recyklace papíru

Recyklace papíru – Jak je to s jeho opětovným využitím?

Je potřeba si však uvědomit jednu věc. Papír, ač lze recyklovat, tak to neznamená, že s ním můžeme plýtvat. Recyklovatelnost papíru totiž není neomezená, a ne ve všech případech lze recyklovaný papír použít jako nový výrobek. Existují zkrátka produkty, k jejichž výrobě není recyklovaný papír vhodný. Nejčastěji se z něj vyrábějí:

  • Lepenkové krabice
  • Toaletní papír

Typicky lze papír recyklovat 5x až 7x, což zase není mnoho. Odvíjí se to pochopitelně od vlastností vláken konkrétního papíru, případně od případných příměsí, které mohou být v papíru použity. Proč vlastně nelze papír recyklovat donekonečna? Je to zejména z toho důvodu, že jednotlivá vlákna ztrácejí své vlastnosti, jako je pevnost a pružnost.

recyklace papíru

Jak papír recyklujeme?

Jak jsme si již řekli v úvodu, tak recyklační procesy jsou náročné a jinak tomu není ani v případě papíru. Bohužel je celý proces náročný jak energeticky, tak třeba také na spotřebu vody. Také to je důvod, proč bychom s papírem opravdu neměli plýtvat, pokud je naším cílem udržitelný životní styl.

Pokud jde o samotný běh procesu recyklace, tak po vytřídění papíru je dovezen ke zpracovateli. Zde je ručně tříděn na třídící lince, aby se oddělil papír, který recyklovat nelze, což je kopírák, hygienický papír, voskovaný papír, křídový papír a jinak chemicky ošetřený papír. Vhodný papír pak putuje do rozvlákňovače, kde se papír namáčí ve vlažné vodě, přičemž vzniká kašovitá substance. Z té se odstraňují separací magnetem kovy a také probíhá dekontaminace od barev a inkoustů. Čistá kaše je surovinou k výrobě nového papíru.

recyklace papíru

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář