Domovská stránka » Recyklace » Jak probíhá recyklace plastu

Jak probíhá recyklace plastu

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Mnoho plastů lze recyklovat, což značně ulehčí zpracování odpadů na naší planetě. Bohužel recyklační procesy jsou samozřejmostí hlavně ve vyspělé části světa, jinde je to mnohem horší. Z plastů po recyklaci jsme však schopni vyrábět produkty stejných vlastností či kvality, i když neplatí to vždy. Nic totiž není ideální, a tak rovněž plast, podobně jako jiné materiály, při procesu recyklace degraduje. Pojďme se v tomto článku podívat, jak probíhá recyklace plastu.

recyklace plastu

Využitelnost recyklátů, rentabilita recyklace a budoucnost

Degradace probíhá hlavně při chemických, termických či mechanických procesech během recyklace. Každý recyklát je přitom nutné vždy využít k další výrobě, jinak taková recyklace prakticky postrádá svůj smysl. Také je potřeba brát v potaz ekonomickou stránku věci, která je dána mimo jiné právě tím, jak bude recyklovaný plast dále využit a zda se tento proces tedy vyplatí. V uplynulých letech se stavěl proti recyklaci také výhodný vývoz odpadu do asijských zemí, zejména do Číny. Vzhledem k novým pravidlům je však prakticky minulostí, a tak se snad blýská na lepší časy zejména s ohledem na:

  • Efektivitu nakládání s odpady v Evropě
  • Budování nové recyklační infrastruktury
recyklace plastu

Proces recyklace plastu

Plastů máme obrovské množství druhů, ne nadarmo se říká, že žijeme v době plastové. Ne každý plast, co vyhodíte, se přitom dá recyklovat. Rovněž každý druh plastu se může recyklovat trochu jiným způsobem. Jedněmi z nejběžnějších plastů jsou klasické PET obaly, o které je také v rámci recyklace největší zájem, a právě z PET obalů se toho asi nejvíce recykluje.

PET obaly se na třídící lince vyberou a jsou odvezeny k dalšímu zpracování. V dalším kroku se PET obaly drtí a melou. Při tomto procesu jsou rozdrceny na tzv. jemné vločky, které se musí důkladně proprat s ohledem na odstranění všech nežádoucích cizorodých nečistot, ať už se jedná o zbytky jídel, různá lepidla a další. Už nyní může být zpracováván dále odběratelem recyklátu, případně se vytvoří polotovar vtlačený do kovových forem.

recyklace plastu

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář