Domovská stránka » Recyklace » Jak probíhá recyklace skla

Jak probíhá recyklace skla

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

V dobách minulých se skleněné lahve a nádoby opětovně zužitkovaly zejména jejich opětovným naplněním, tedy využití stejného obalu opakovaně. V průmyslovém měřítku se tak děje dodnes třeba u vratných lahví, v případě domácího využívání skleněných obalů pak jde o různé zavařeniny, lze je použít na domácí víno a podobně. Na druhou stranu dnes je hlavní kladnou vlastností skla zejména možnost jeho recyklace, což umožnil samotný vědeckotechnický pokrok. Jak tedy probíhá proces recyklace skla?

recyklace skla

Recyklace skla – je to jednoduché

Recyklace skla jako taková má svou hlavní výhodu zejména ve skutečnosti, že se uspoří na vstupních surovinách při výrobě nového skleněného výrobku. Významně lze tak ušetřit třeba na energii nebo na surovinách, díky čemuž se zlepšuje jednak ekonomika výroby, ale také ekologie celého procesu výroby. Sklo se vlastně běžně recykluje již v procesu jeho vlastní výroby, protože v samotných sklárnách vznikají běžně zmetky, které lze znovu zužitkovat. Aby ale mohlo být sklo efektivně recyklováno, musí se jednat o:

  • Sklo bez příměsí
  • Precizně vytříděné sklo
recyklace skla

Ne všechny materiály, které se tváři na první pohled jako čisté sklo, jím také jsou. Je to příklad třeba autoskel, které rozhodně nepatří do kontejneru na sklo. Autosklo je speciální sklo, které nelze recyklovat standardním způsobem. Také proto musí být veškeré sklo, které dorazí na třídící linku ve zpracovatelské firmě, pečlivě vytříděno.

Proces recyklace

Vlastní cesta skla třídící linkou pokračuje po vytřídění jeho pečlivým zbavením nečistot a odstraněním různých etiket apod. Jedná se o důmyslný proces separace, a to magneticky i ručně. Laserové nebo optické separátory také třídí sklo dle barvy. Na řadu rovněž přichází drcení na menší kousky, které mohou mít ve výsledku od cca 3 mm do 2,5 cm. Výsledné střepy pak slouží jako příměs k výrobě zcela nového skla.

U mě v domácnosti mám speciální koš na tříděný odpad, kde sklo třídím. Můžete se mrknout na porovnání košů zde.

recyklace skla

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář