Domovská stránka » Ekologická drogerie » Bezpečné opalování: Kupujeme bezpečný opalovací krém

Bezpečné opalování: Kupujeme bezpečný opalovací krém

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Opalovací krémy by nás měly chránit. Je tomu tak ale opravdu vždy? Pokud myslíte ekologicky, chcete žít ve zdravém životním prostředí a vyvarovat se použití zbytečných chemikálií, které nejsou vhodné pro člověka ani naši planetu, potom se podíváme na tři kroky, díky nimž dostaneme bezpečný opalovací krém.

Bezpečný opalovací krém – UVA vs. UVB záření

Než přejdeme k výběru opalovacích krémů bez syntetických látek, podívejme se na nejdůležitější funkci opalovacího krému, kterým je ochrana před slunečním zářením. Proto si opalovací krém ostatně kupujeme především. Všechny krémy zpravidla chrání proti UVB záření, kdy stupeň ochrany, resp. propustnosti tohoto záření, je vyjádřen číslicí, tzv. faktorem. UVB záření je právě zodpovědné za případné popáleniny od slunce.

Zatímco UVB záření však působí škody zejména na povrchu naší pokožky, je tady také záření UVA, které proniká hlouběji do pokožky. To je velmi nebezpečné zejména při častém slunění, kdy může podnítit mimo jiné také rozvoj rakoviny kůže. Způsobuje rovněž předčasné stárnutí kůže. Krémy s ochranou proti UVA záření poznáte uvedením této zkratky jako symbolu v kroužku. Tím máte jistotu, že krém splňuje zákonné podmínky ochrany proti tomuto záření.

bezpečný opalovací krém
Bezpečný opalovací krém

Vybíráme bezpečný opalovací krém ve třech krocích

Syntetické látky, které se používají v běžné kosmetice na opalování, jsou samozřejmě schválené a výrobce je může ve svých produktech v určitých koncentracích využívat. Mnohé látky jsou však svou povahou nepřátelské vůči člověku, a tedy také i životnímu prostředí. Jsou to třeba parabeny (tedy druh konzervační látky), dále soli hliníku nebo umělé vůně. U takových vůní se často setkáváme s alergiemi, třeba u dětí. Dále jsou zde:

  • Nanočástice
  • Chemické UV filtry

Obojí jsou v opalovacích krémech používány velmi často. Nanočástice jsou aktivní látky opalovacího krému menší než 100 nanometrů. Nanočástice jsou považovány za potenciálně toxické pro člověka při absorpci kůží, což zatím však není spolehlivě potvrzeno ani vyvráceno studiemi. Chemické UV filtry chránící proti slunečnímu záření jsou látky jako oxybenzone, benzofenone nebo oxyphenone. Problém je v tom, že tyto látky se nám mohou, podobně jako nanočástice, vstřebávat pokožkou a mohou ovlivňovat hormonální rovnováhu v těle, mít vliv na plodnost apod. Pokud si chcete vybrat bezpečný opalovací krém, soustřeďte se tedy na tři jednoduché kroky:

  • Složení
  • Použité filtry
  • Certifikace

1. Čtěte složení

Vybírejte takové produkty, které garantují stoprocentní obsah přírodních ingrediencí. Alternativně se můžete zaměřit také na to, aby byly použité látky v opalovacím krému v BIO kvalitě a jsou tak šetrné jak k vám, tak při jejich produkci vůči životnímu prostředí.

Dívejte se také na označení UVA v kroužku, o kterém jsme hovořili hned na začátku našeho článku. Díky tomu si můžete být jisti, že takový přípravek na opalovaní vás je schopen ochránit proti oběma typům slunečního záření.

2. Preferujte minerální filtry

Výše jsme hovořili o potenciálně nebezpečných chemických filtrech. Existuje však alternativa v podobě filtrů minerálních, mezi které patří oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Ty na rozdíl od chemických filtrů fungují na čistě mechanickém principu, kdy vytvoří na pokožce tenký ochranný film odrážející sluneční záření. Doporučujeme se také vyvarovat produktům, které sice obsahují minerální filtry, ale ve formě nanočástic.

3. Přihlédněte k certifikátům

Existují certifikované výrobky, které tak garantují určité vlastnosti. Je to zjednodušení hlavně pro ty, kteří se nechtějí zabývat studováním složení. Na druhou stranu certifikace je nákladná a může výrobky zbytečně prodražit. Stejně tak to neznamená, že výrobek bez certifikátu je špatný, ale jeho výrobce si jej zkrátka jen nemůže dovolit. Známé certifikáty jsou EcoCert, NaTrue, CosmeBio, BDIH nebo české CPK.

O tématu opalování vyšlo na blogu Econea několik velice zajímavých článků. Jeden z nich se jmenuje Eko-příručka pro slunkomily a druhý 3 tipy, jak v obchodě snadno poznat zdravý opalovací krém.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář