Domovská stránka » Třídění odpadu » Jak správně třídit nebezpečný a velkoobjemový odpad?
nebezpečný a velkoobjemový odpad

Jak správně třídit nebezpečný a velkoobjemový odpad?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

V dnešním článku se podíváme, jak správně třídit nebezpečný a velkoobjemový odpad. Třídění odpadu je něco, co už více jak 70% obyvatel České republiky dělá. Je to velmi dobrá zpráva a je vidět, že se ubíráme správným směrem. Podle webu jaktridit.cz bylo 28 km2 přírody v loňském roce zachráněno právě díky třídění odpadu. Třídění má rozhodně smysl.

Kromě odpadů, které vznikají běžným provozem domácnosti, máme jednou za čas také potřebuju vytřídit něco objemného nebo nebezpečného. Ve vašem městě nebo obci získáte konkrétní informace, jaké jsou možnosti třídění, na městském nebo obecním úřadě.

Jak tedy na třídit nebezpečný a velkoobjemový odpad? Pojďme se na to podívat.

Jak třídit nebezpečný odpad?

Nebezpečné odpady a jejich obaly mají vlastnosti, které dost často ohrožují zdraví lidí a životní prostředí. Může se jednat např. o různé zbytky barev, lepidel, rozpuštědel. Dále to mohou být různé chemikálie a oleje.

Rozhodně nepatří do běžné popelnice ani do kontejnerů na tříděný odpad. Nebezpečné odpady bychom měli odkládat do sběrných dvorů. Nejbližší sběrný dvůr si můžete vyhledat zde. Pokud si ale nevíte přesně rady s nějakým odpadem, zkuste se podívat na jeho etiku. Měli byste tam najít informace, jak s ním naložit.

Pokud máte doma staré léky, tak je doneste nazpět do lékárny.

nebezpečný a velkoobjemový odpad

Jak třídit velkoobjemový odpad?

Velkoobjemový odpad může být např. starý nábytek, kuchyňské linky, koberce nebo třeba stavební odpad. Všechny tyto odpad patří do sběrného dvora. To ale pouze za předpokladu, že vaše obec sběrný dvůr má. Není to totiž vždy pravidlem. Seznam sběrných dvorů naleznete zde.

Máme také další možnost, jak se odpadu tohoto typu můžeme zbavit. Když např. prodvádíme rekonstrukci svého domu nebo bytu, tak máme možnost si nechat přistavit velkoobjemový kontejner před svůj dům. Něco to stojí, ale je to určitě možnost, která se vyplatí.

Na závěr článku se ještě vrátím k již zmíněnému webu jaktridit.cz. Tam se uvádí, že 2 174 322 stromů nebylo v lese zbytečně pokáceno právě díky tomu, že se vytřídilo zhruba 542 000 tun papíru! A to je něco, z čeho mám opravdu velkou radost.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář