Domovská stránka » Třídění odpadu » Jak správně třídit sklo, plasty, papír a biodpad?

Jak správně třídit sklo, plasty, papír a biodpad?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Při lidské činnosti bohužel vzniká velké množství odpadů. S tím je potřeba nakládat co nejodpovědněji, aby nebyla naše planeta a potažmo i my sami zavaleni horami odpadu, tedy skládkami. Proto byl vynalezen proces recyklace, kterému předchází třídění. A právě třídění je to, co máme na svědomí jako každý jednotlivec. Jak správně třídit sklo, plasty, papír a biodpad? Podíváme se na to blíže v tomto článku.

jak správně třídit

Jak správně třídit – Sklo, plasty, papír

Všechny tyto tři suroviny, které jsou určeny ke zpracování a opětovnému použití, se třídí do dobře známých barevných kontejnerů. Odpadové hospodářství a celkové nakládání s odpady v obcích stanovují místní vyhlášky. Zde byste také měli dostat veškeré potřebné informace, případně rovněž při návštěvě sběrného dvora. Vždy je však zejména nutné dobře vědět:

  • Jaký materiál třídit nelze
  • Nevhazovat vědomě odpad, který do kontejneru nepatří

V případě některých odpadů se může stát, že skončí v kontejneru na tříděný odpad tak trochu omylem. Typicky třeba taková plata od vajec nepatří do papíru, protože z nich nelze recyklovaný papír vyrobit. Do skla zase nepatří třeba autosklo nebo porcelán.

Odpady z naší zahrádky nebo kuchyně

Zvláštní kategorií je bioodpad neboli biologicky rozložitelný odpad. Ten vzniká ve velkém zejména u lidí, kteří mají domek se zahrádkou. Hlavně údržba zahrad totiž znamená velké množství trávy, listí, větví apod. Pokud ale bydlíte v bytě, tak vyrábíte bioodpad také. Pochází zejména z kuchyně, kde jde třeba o slupky z ovoce či zeleniny a další.

Nejjednodušší je dávat biologický odpad do speciálních hnědých popelnic, jejichž přistavení zajišťuje město. Ne všude jsou však běžné, proto zde přicházejí na řadu k tomu určené velké kontejnery nebo sběrné dvory. Na druhou stranu z pohledu ekologie každého musí oslovit zejména kompostování. Kompostovat lze také v bytě odpad z kuchyně, a to pomocí speciálních nádob s žížalami nebo využít obecních či komunitních kompostáren. Sám jsem si kompostér pořídil, mám jej na balkoně a jsem s ním spokojený.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář