Kompostování je metoda využívání biologického odpadu. V dnešním článku se podíváme na to,jak založit kompost.

Obsah článku
Jak můžu kompostovat? Lze to venku i doma, stačí chtít
Kompost je důležitý pro koloběh živin v půdě. Pokud z půdy jen odebíráme živiny a nic nevracíme, zhoršuje se její kvalita. Hrozí eroze a velkozemědělství toto chování podporuje rozsáhlými monokulturami. Můžete ale zlepšit situaci i vy doma na vaší zahradě. Biologický odpad je totiž v domácích podmínkách skvěle zpracovatelný a je velká škoda toho nevyužívat. Pojďme se proto podívat, jak na to, když chcete začít kompostovat.
Jak založit kompost?
V souvislosti s ekologickými trendy v mnoha ohledech, chce také stále více Čechů udělat s biologickým odpadem něco lepšího než jej pouze vyhodit do popelnice. Můžete začít dnes u vás doma. A je jedno, zda na zahradě nebo v bytě. Máte několik možností, jak začít kompostovat a jak si založit kompost:
- Na volné hromadě
- V kompostovacích boxech
- Vermikompostér
- Komunitní kompostování

Kompostujeme na zahradě i v domácnosti
První dva body jsou určeny zejména pro ty, kteří mají dům se zahradou. Ti mohou kompostovat jak na volné hromadě, tak si k tomuto účelu koupit nebo sestavit kompostér v podobě kompostovacího boxu. První varianta má výhodu v tom, že můžete kompostovat v podstatě libovolný objem materiálu, nejste omezeni rozměry kompostéru. Je to také nejjednodušší způsob, kde postačí dodržet základní pravidla kompostování. Box má zase výhodu v tom, že vše máte pěkně ohraničeno a shora dáváte bioodpad a zespoda kompostéru dvířky vybíráte hotový kompost.
Kompostovat lze ale také v domácnosti. Tady je vhodný domácí vermikompostér, který je vlastně zmenšeninou klasického kompostéru na zahradu. Odpadu je méně, zpravidla pouze z kuchyně (nemáte zahradu), proto jeho rozměry postačí. V případě komunitního kompostování se zase nejčastěji uplatňují tzv. komunitní kompostéry, které mohou být umístěny třeba na sídlišti či v jiné bytové zástavbě. Prakticky tak můžete kompostovat, ale nemusíte mít kompost přímo u sebe doma, pokud nechcete.
Moje zkušenost s domácím kompostováním
Už zhruba rok mám doma v bytě bokashi kompostér Organko. Jsem s ním velice spokojený a sepsal jsem o něm mou zkušenost zde v tom článku. Bokashi kompostování je proces kdy dochází k fermentaci bez přístupu vzduchu a to za pomocí speciálních bokashi bakterií.
Co můžete dělat pro ochranu planety vy?
Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:
- Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
- Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
- Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
- Na vodu používejte eko skleněnou láhev
- Kupte si knihu Domácnost bez odpadu