Domovská stránka » Nebezpečné plasty » Jednorázové plasty ubližují mořským živočichům

Jednorázové plasty ubližují mořským živočichům

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Jednorázové plastové obaly a vlastně jakékoliv jednorázové plasty jsou produkty, které se vyznačují vysokou ekologickou zátěží. Mnohé z nich nelze kvůli jejich drobným rozměrům recyklovat a celkově recyklace plastů je sice dobrá třeba v Evropě, ale v zaostalejších zemích je na mizerné úrovni. Existuje mnoho věcí a procesů, které jako jednotlivci neovlivníme, ale sami můžeme významnou měrou přispět ke snížení produkce jednorázových plastů.

jednorázové plasty

Jednorázové plasty končí v hojné míře v oceánech

Plasty jsou velkým ohrožením mořských živočichů. Není to jen plast, který někdo odhodí na pláži, ale mnoho jednorázových plastů odnesou řeky do moří. Zde se tyto často malé kousky plastu dostávají do žaludků ptáků či mořských živočichů, kteří tak mohou uhynout. Navíc se zde plasty dále rozkládají a vznikají z nich tzv. mikroplasty. Ty jsou velkým nebezpečím i pro nás, lidi, protože se dostávají hluboko do těl ryb, které potom konzumujeme jako spotřebitelé. Náš vlastní odpad se tak dostane i do našeho organismu.

jednorázové plasty

Vy jste tou hybnou silou, která může nastartovat změnu

Nenechejte se odradit, že s tím jako jednotlivci mnoho nezmůžete. Protože můžete! Ve svém životě najdete mnoho případů, jak lze s jednorázovými plasty a obaly jednou pro vždy skoncovat. Můžete například:

  • Nekupovat balenou vodu
  • Nepoužívat igelitové sáčky

Již tady byla řada studií na téma, že voda v PET láhvích není zrovna ta nejzdravější. Mohou v ní třeba být již zmiňované mikroplasty. Nejlepší vodu má v poměrech České republiky většina z nás přímo v kohoutku. Pokud někam vyrážíte, stačí vám jedna láhev, kterou naplníte doma z vodovodu a můžete ji mít opravdu dlouho.

Také v obchodě není nutné brát na všechno nový igelitový sáček. Stačí si z domu vzít vlastní látkové pytlíky, které můžete používat opakovaně, tedy ekologicky. Dnes se navíc vyrábějí krásné látkové pytlíky, ze kterých budete mít opravdu radost.

Velký výběr je třeba na mém oblíbeném eshopu Econea.cz. Sám jsem si tam vybral několik látkových tašek a pytlíků na ovoce, zeleninu a pečivo. Zkuste si také vybrat zde.

jednorázové plasty

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář