Domovská stránka » Ochrana zvířat » Jsou pokusy na zvířatech opravdu nutné?

Jsou pokusy na zvířatech opravdu nutné?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Pokusy na zvířatech ani v 21. století bohužel není minulostí. Evropská unie sice přijala už v roce 2013 zákaz prodeje kosmetických výrobků, jejichž složky jsou testovány na zvířatech, ale Evropa není pochopitelně celý svět. Je zde také stále otázka testování pro účely potravinářského průmyslu a farmacie, které se běžně provádí celosvětově, včetně Evropské unie.

Pokusy na zvířatech jsou nutné zlo?

V mnoha ohledech jsou testy na zvířatech nenahraditelné, a tak je i část veřejnosti přijímá jako nutné zlo. Každý rok se pro laboratorní účely použije okolo 115 milionů zvířat, což je popravdě hrozivé číslo. Většina zemí (mimo EU) také stále testuje na zvířatech i kosmetiku. Obecně se tak nejčastěji na zvířatech testují:

  • farmaceutika
  • chemické látky a barvy
  • hnojiva a pesticidy
  • prostředky pro domácnost
  • kosmetické složky

Jsou testy ale nezbytné? Pro zvířata jsou utrpením a bojovníci za práva zvířat upozorňují na to, že objektivně tyto testy neprokáží nebezpečnost testovaných látek na lidský organismus. Člověk se totiž liší fyziologicky i anatomicky. Má také odlišný metabolismus.

pokusy na zvířatech

Obavy ochránců o transparentnost

K testům se používají různé druhy zvířat, nejčastěji jde o laboratorní myši, potkany nebo králíky. Výjimkou ale nejsou ani psi, kočky či primáti. Testování na zvířatech v České republice schvaluje Ústřední komise na ochranu zvířat, která uděluje příslušnou akreditaci. Ta subjekt opravňuje k provádění testů. Každý jednotlivý test pak podléhá dalšímu schvalovacímu procesu.

Ochránci zvířat však vyslovují obavy, že zde není zájem na ochraně. Výsledky testů jsou neveřejné, a tak se lze jen na základě statistických informací dohadovat, jaké pokusy na zvířatech jsou vlastně prováděny. V EU jsou dále pokusy upravovány směrnicí 2010/63/EU, která vyžaduje použití alternativní metody místo testování na zvířatech, je-li to možné. Ochránci přírody opět upozorňují na to, že i přes dostupné alternativy přesto k testování dochází.

Podle mě testování na zvířatech absolutně není nutné a uvědomují si to i některé zodpovědné společnosti, jako je např. Econea. Na svém webu píšou, že žádné jejich produkty nebyly testované na zvířatech a neobsahují suroviny živočišného původu. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

pokusy na zvířatech

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář