Domovská stránka » Palmový olej » Kde má vlastně původ palmový olej? A jak se získává?

Kde má vlastně původ palmový olej? A jak se získává?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Palmový olej patří mezi rostlinné oleje. Získává se lisováním z tropické rostliny, která je známá jako palma olejná (Elaeis guineensis). Tato palma má svůj původ v západní Africe, avšak kvůli výnosnému artiklu, kterým je právě palmový olej z ní získávaný, se dnes pěstuje všude v tropickém pásmu, kde na to jsou vhodné podmínky. Palmě se daří v teplých oblastech s vysokým srážkovým úhrnem.

Popularita palmy olejné v potravinářství

Jedním z důvodů, proč si získala obrovskou popularitu v potravinářském průmyslu, je samozřejmě její cena. Ta je dána zejména tím, že při jejím pěstování se vlastně vůbec nehledí na ekologické dopady. Pěstuje se totiž v oblastech, kde je toto téma stále v plenkách. Kvůli pěstování palmy olejné dochází k vypalování, a tedy likvidaci deštných pralesů. Ty jsou označovány jako plíce planety. Vzhledem k tomu, že se v daných oblastech ale stále těží také na dřevo, zřejmě to tam nikoho stále příliš netrápí.

Palma olejná se vyznačuje také tou vlastností, že její monokultury z půdy vytáhnou mnoho živin, kde už potom nic neroste. Dokonce ani samotná palma. Je proto třeba vypalovat další a další plochy pralesů. U pěstitelů je palma oblíbená i z toho důvodu, že kromě skvělého vývozního artiklu, dosahuje vysokých výnosů. Pro představu výnosy z palmy jsou:

  • 5x vyšší než u řepky olejky
  • 6x vyšší než u slunečnice

Západní potravinářské firmy nejsou bez viny

Svůj nepřímý podíl na likvidaci tropických biotopů mají samozřejmě také potravinářské firmy. Ty totiž palmový olej ve velkém poptávají a najdete jej dnes v široké plejádě výrobků. Pokud nějaký výrobek obsahuje směs rostlinných olejů, často je mezi nimi i palmový. Pokud byste tak nechtěli tento byznys podporovat, je velice obtížné se zcela vyhnout výrobkům, které jej neobsahují. Lze se však o to alespoň částečně pokusit.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář