Domovská stránka » Kompostování » Kompostování: Tipy z knihy Domácnost bez odpadu

Kompostování: Tipy z knihy Domácnost bez odpadu

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Kompostování je něco, co jsem znal ze zahrady docela dobře. Posekanou trávu jsem vždy napěchoval nahoru do kompostu a pak průběžně vybíral zespodu tu nejlepší hlínu, která vznikla kompostováním. Jenže poslední dva roky žiju v bytě a s klasickým kompostováním jsem přestal. Objevil jsem jej znovu díky knize Domácnost bez odpadu.

Z této knihy si vypůjčuji i tento citát: „Celý život jsem strávila čekáním na nějaké zjevení, projev Boží přítomnosti, nějaký transcedentní, magický zážitek, který mi umožní spatřit se v kontextu všehomíra. A právě to mi přinesl můj první kompost.“

Bate Midlerová, citovaná v novinách Los Angeles Times (z knihy Domácnost bez odpadu)

To, jaký kompostér pro sebe vybrat, závisí na několika okolnostech. Když jsem vybíral kompostér do bytu pro sebe, tak jsem zohlednil následující věci. Vycházel jsem podle kritérií z již zmíněné knihy.

Náklady

Věděl jsem, že určitě nebudu kompostér vyrábět. Proto jsem se na trhu díval po již hotových řešeních. Chtěl jsem za kompostér dát max 1.500,- Kč. Do téhle cenové hladiny se jich vleze spousta.

Umístění

U sebe v bytě jsem měl 2 možnosti, kam kompostér umístit. Jedna byla balkon a druhá kuchyň. Vyhrála kuchyň, protože když vařím, tak nechci pořád lítam na balkon sem a tam.

Estetika kompostování

Jelikož jsem se rozhodnul, že chci mít kompostér v bytě, musel taky nějak vypadat. To, jak vypadá kompostér Organko se mi líbilo.

Spotřeba jídla

Můj odpad z kuchyně se většinou skládá ze šlupek od ovoce a zeleniny. Zbytků od jídla tam mám minimálně a maso téměř žádné. Občas taky skořápky od vajíček. S tímto vším si kompostér hravě poradí.

Výsledný produkt kompostování

Můj kompostér má dole kohoutek, kterým postupně odpouštím tekutinu. Tuto tekutinu můžu použít na čištění odpadů a taky, když ji hodně naředím vodou, na zalévání a hnojení kytek.

Škůdci při kompostování

Co se týče škůdců, který by se okolo kompostu motali, tak u mě tohle nehrozí. Kompostér je pevně uzavřen a nic se k němu nedostane.

Domácí mazlíčci a jejich výkaly

Doma žádné domácí mazlíčky nemám, ale pokud máte doma kočky nebo psy, měli byste to při výběru správného kompostéru zohlednit.

Objem

Řešil jsem kolik bio-odpadu vyprodukuji a vyšlo mi, že mi bude stačit kompostér o objemu 16 litrů. Používám kompostér více jak 2 měsíce a 16 litrů pro jednočlennou domácnost opravdu stačí.

Moje zkušenost s domácím kompostováním

Už zhruba rok mám doma v bytě bokashi kompostér Organko. Jsem s ním velice spokojený a sepsal jsem o něm mou zkušenost zde v tom článku. Bokashi kompostování je proces kdy dochází k fermentaci bez přístupu vzduchu a to za pomocí speciálních bokashi bakterií.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář