Domovská stránka » Kompostování » Kompostování na zahradě
Kompostování na zahradě

Kompostování na zahradě

by Radoslav Černý
0 komentářů

Kompostování na zahradě je, dá se říct, typickou českou a moravskou aktivitou. Kdo bydlí na vesnici, téměř jisté nějaký ten kompost na zahradě má.

V západních zemích si uvědomují, že je kvalita půdy důležitá. Není to potřebné jen pro růst zdravých plodin, které jsou pak odolné proti napadení chorobami a škůdci, ale je to důležité také pro nás. Pro naše zdraví. Půda je zkrátka základ všeho. Bývalý komunistický režim u nás zavedl tradici velkozemědělství, a i dnes tady máme spoustu velkých agrárních firem, které v tomto duchu i nadále podnikají.

Velké lány monokultur a vytěžení všech živin ale není zemědělství, ale likvidace krajiny. Až 50 % zemědělské půdy u nás je ohroženo vodní erozí. Podívejte se někdy na satelitní snímky České republiky a Rakouska a už na první pohled pochopíte, jak se hospodaří u nás a jak na západě. V Rakousku obrovská pole monokultur nenajdete, zatímco zde je to zcela běžný obrázek.

Kompostování na zahradě

Mám zahradu a chci kompostovat

Naštěstí také v Česku se situace postupně zlepšuje. A nemusíte čekat, až se srovná přístup zemědělských společností. Začněte právě dnes u vás na zahradě. Když se chcete věnovat kompostování na zahradě, tak si můžete vybrat, zda dáte přednost:

Jednoduchost vs. sofistikované řešení

První případ je asi nejběžnější a výhodný je v jednoduchosti procesu a ve velikosti kompostu, která je v podstatě neomezená. Lze také kdykoliv „hrábnout“ do kompostovacího procesu. Na druhou stranu hromada není příliš efektivní, protože má velkou plochu povrchu, která vám vysychá. Zde neprobíhají potřebné procesy. Lze to řešit překrytím plachtou, ale řešení je to hodně neelegantní.

Lepší varianta je kompostér, který si stačí vyrobit třeba ze starých palet nebo pletiva. Můžete jej samozřejmě také zakoupit. Jedná se vlastně o ohradu, kterou plníte shora. Nevýhodou ale je, že už si musíte dávat pozor, s jakým poměrem uhlíku a dusíku přidáváte jednotlivé vrstvy. Jinak nebude proces kompostování optimální. Pokud do něj chcete zasáhnout, nestačí vám hrábě jako u hromady, ale musíte kompostér rozebrat. Jde tedy o efektivnější způsob, ale zase tomu musíte trochu věnovat péči.

0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář