Domovská stránka » Zero waste » Kuchyňské utěrky nejsou jen papírové a látkové

Kuchyňské utěrky nejsou jen papírové a látkové

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Pokud jste se rozhodli žít zodpovědněji k životnímu prostředí a naskočili do vlaku jménem zero waste, je to skvělé. Každý z nás by se měl snažit přispět k lepšímu životnímu prostředí. Aspoň malými postupnými krůčky. Jedním z těchto kroků je zapomenout na papírové utěrky v kuchyni. Možná jste to už udělali a nakoupili látkové. Důležité ale také je, jaká látka je použita. Pojďme se tedy na kuchyňské utěrky podívat podrobněji.

Kuchyňské utěrky: Bambusová utěrka

Látková utěrka, jakákoliv, je rozhodně lepším řešením než papírová. Papírová je totiž jednorázová, a tak je její zátěž na životní prostředí mnohem vyšší. Látkovou utěrku můžete používat léta opakovaně. Pokud ale chcete mít pocit, že jste udělali v tomto směru nejvíce, co se udělat dalo, zvolte utěrky vyrobené z:

  • Bambusové viskózy
  • Biobavlny

Utěrka, která je vyrobena z těchto materiálů využívá obnovitelné zdroje. Jsou to zcela přírodní materiály, jsou velice jemné, materiál je vysoce savý a jsou úplně rozložitelné v přírodě. Takže tyto kuchyňské utěrky jsou skvělou volbou. Můžete jimi nahradit běžné utěrky i utěrky ze syntetických vláken. V Česku je vyrábějí také lokální výrobci. Lze tak jako bonus podpořit místní výrobu.

Kuchyňské utěrky
Sám používám e-cloth utěrku

Mikrovlákno uklízí ekologicky, ale…

Pokud jste dosud používali utěrky z mikrovláken, tak jejich výhodou z pohledu ekologie určitě je, že dokáží mýt i bez použití čistících prostředků. Stačí pouze voda. Z pohledu zero waste filozofie je však potíž v původu mikrovlákna. To je syntetické a je vyrobeno z ropy. Syntetické vlákno se samozřejmě nerozloží v přírodě.

Potenciální problém je také v tom, že mikrovlákna se z látky uvolňují. Tak se mohou dostat do vodních toků a následně do oceánu. Zde zamořují ekosystém a potravním řetězcem se dostávají do živočichů, které následně zase sami konzumujeme. Kruh se uzavírá a dostáváme se k problému mikroplastů, který je aktuálně velkým tématem. Zkusme tedy vhodnou volbou materiálů i my přispět k lepšímu životnímu prostředí.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu
Rychlé hodnocení
Datum hodnocení
Hodnocený produkt
Kuchyňské utěrky
Celkové hodnocení autora
51star1star1star1star1star
Název produktu
E-cloth

Podobné články

Zanechte komentář