Domovská stránka » Zero waste » Myšlenka zero waste: Zlepšujeme chod domácnosti

Myšlenka zero waste: Zlepšujeme chod domácnosti

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Myšlenka zero waste mi je blízká. O zero waste píšu na tomto blogu často. V dnešním článku se podíváme na to, jak díky nim zlepšit chod domácnosti.

Jak se říká, sejde z očí, sejde z mysli. Když ale vyhodíte odpad do popelnice, neznamená to, že zmizel z povrchu zemského. Vytvořili jste tím ekologickou zátěž, která možná na naší planetě přetrvá po generace. Zdaleka ne vše se totiž vytřídí a zdaleka ne vše co se nevytřídí skončí ve spalovně. Spousta odpadů končí na skládkách a dostává se všemožnými cestami tam, kde by rozhodně být neměla. Tím myslím do volné přírody, do řek, do oceánů. Lze toto nekonečné hromadění odpadu zastavit?

Vezměme to od lesa. Tedy od vody

V tomto článku se podíváme na to, jak můžete zlepšit nakládání s odpadem v domácnosti. A začneme u vody. Pro náš život je nezbytná. Proto by mělo být naším zájmem pít vodu z kohoutku. Kohoutková voda:

  • Podléhá pravidelnému testování kvality
  • Opakovaně se ukázalo, že je lepší než voda balená

Balená voda je kromě toho v PET lahvích, které jsou i přes recyklaci významnou ekologickou zátěží. Nezapomeňte, zero waste znamená odpad vůbec nevytvářet, recyklace není dokonalá. Sám používám skleněnou láhev Retap.

myšlenka zero waste

Obecně se vyhněte jakýmkoliv nádobám z plastu. Není to jen o vodě, ale i když jdete třeba do kavárny, kde dávají kávu do plastu, vezměte si s sebou svůj vlastní hrneček. Já používám kelímek rCup a nemůžu si jej vynachválit. Může být pěkně stylový a můžete jej mít všude po ruce.

Myšlenka zero waste: Jednorázové obaly a kuchyňské potřeby

Máte děti? Balíte jim ráno v kuchyni svačinu do školy? Určitě ano. Nebalte do fólií, mikrotenových sáčků nebo jiných jednorázových obalů. Kupte si opakovatelně použitelné boxy. Mohou být klidně i plastové, ale zvolte raději ty ze 100% recyklovaného plastu. Boxy vám vydrží dlouhá léta.

myšlenka zero waste

Když v kuchyni něco rozlijete, použijete papírovou utěrku? Další produkt na jedno použití, který patří z domu. Používejte pouze látkové utěrky, ideálně z biologické bavlny a bambusu. I když je perete a žehlíte a někdo je také musel vyrobit, jejich ekologická zátěž je mnohem nižší než u papírových. Naše babičky ani nic jiného neznaly, papírové utěrky jsou nesmysl a zbytečnost poslední doby.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář