Domovská stránka » Nebezpečné plasty » Nebezpečím moderní doby jsou mikroplasty. Proč je nutné je omezit?

Nebezpečím moderní doby jsou mikroplasty. Proč je nutné je omezit?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Znečištění plasty je v mnoha oblastech velmi vysoké. Trpí jím často přímořská letoviska nebo celé ostrovy, které jsou doslova utopeny v plastech. Plastové znečištění však není jen to, co vidíme na vlastní oči. Plast jako nebezpečný odpad, je mnohem zákeřnější, než se může na první pohled zdát.

Zátěž pro ekosystém

V poslední době se dostává hodně do popředí otázka tzv. mikroplastů. Jedná se vlastně o drobné plastové částice. Může jít jak o větší kusy o velikosti několika milimetrů, tak o mikroskopické částečky v nanometrech. Většina tohoto druhu znečištění má svůj původ v rozpadu větších kusů plastů. Jejich nebezpečí je v základu dvojího charakteru a zasahuje přímo i nás lidi. Způsobují:

  • Úhyn živočichů
  • Dostávají se do potravního řetězce

V přírodě se mikroplasty ve velké míře vyskytují v oceánech, kde na jejich nebezpečí upozornila nedávno dokumentaristka Jo Ruxtonová, autorka dokumentu Plastic Ocean. Ten získal po celém světě uznání a řadu ocenění.

V dokumentů se objevují třeba ptáčata buřňáků v okolí Ostrova lorda Howa. Vědci zde přistoupili k pitvě osmnáctidenních ptáčat a jejich trávicí ústrojí bylo plné malých kusů plastu. Ptáci si malé kousky plastu zkrátka pletou s potravou. Šokující přitom je, že plasty se nacházely v každém pitvaném ptáčeti. Nešlo tedy o ojedinělé případy. Tyto smutné okolnosti mají samozřejmé přímou souvislost s úhynem těchto živočichů.

Mikroplasty jako nebezpečí pro lidi

Dokument se také věnuje mikroplastům na mikroskopické úrovni. Ty totiž nezpůsobí přímou smrt živočichům, ale dostávají se do krevního oběhu. Plody moře, které pak konzumujeme, jako například běžné ryby, mají tyto mikroplasty v sobě. Prostřednictvím potravního řetězce se pak samozřejmě dostávají také do lidského těla.

Jaký to může mít dopad na lidský organismus zatím není dostatečně probádáno. Studie z roku 2018 uvádí, že v tomto směru nemáme dostatečné důkazy. Zda to může to být zdroj onemocnění, rakoviny apod. tak ukáže až další výzkum a čas. Nicméně mikroplasty nejsou přirozenou součástí přírody, o tom není potřeba pochybovat.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář