Domovská stránka » Ekologická drogerie » Nebezpečné látky v kosmetice: Vyhněte se jim

Nebezpečné látky v kosmetice: Vyhněte se jim

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Nebezpečné látky v kosmetice jsou téma, které je dost citlivé. V kosmetice je tisíce tzv. povolených látek (v určitém nepatrném množství), ty přitom mohou samy o sobě způsobovat alergie nebo poruchy imunity. Přičemž některé mohou být potenciálně karcinogenní a ve výjimečných případech tak vést i k rozvoji rakoviny nebo k nebezpečí neplodnosti. Nejsou to přitom pouze plané obavy, protože kombinace mnohých syntetických sloučenin, které při používání těchto přípravků působí na naše tělo, nebyly dosud dlouhodobě zkoumány.

nebezpečné látky v kosmetice

Nebezpečné látky v kosmetice a největší hrozby

Když se navíc u nějaké látky výzkumem podloží možné negativní dopady, legislativa je poměrně zkostnatělá a nedokáže nás ihned v plném rozsahu chránit. A protože tělo umí absorbovat velké množství látek právě skrz pokožku, a tedy také z kosmetických přípravků, pojďme se společně podívat, na které z nich bychom si měli dávat pozor. Jedná se především o některé:

  • Konzervanty
  • Povrchově aktivní látky
  • Silikony
  • Soli hliníku
nebezpečné látky v kosmetice

Konzervanty patří k nejnebezpečnějším

Konzervanty jsou u výrobků velmi rozšířené, protože je chrání před „zkažením“. Proto je známe také z potravin. Mohou být biologického, ale také syntetického původu, kde jsou i některé rizikové látky. Pozor byste si tak měli dávat na parabeny, které patří k častým alergenům a mohou rozházet hormony. Často jsou k nalezení v deodorantech. V těch se může objevit také triclosan, který bývá mimo jiné v zubních pastách nebo v odličovačích. Je potenciálně rakovinotvorný, poškozuje játra a přirozenou funkci kůže.

Samostatnou kapitolou je formaldehyd, jehož nebezpečnost spočívá navíc v tom, že jej mohou uvolňovat i některé sloučeniny jako DMDM Hydantoin či Glutaral. Formaldehyd při testech na zvířatech způsoboval rakovinu, je to také alergen, je toxický a poškozuje buněčnou strukturu. Mezi další nebezpečné konzervanty patří také zejména BHA (Butylated Hydroxyanisole) a BHT (Butylated Hydroxytoluene). Obě látky zabraňují žluknutí výrobků, nicméně mohou způsobit rakovinu žaludku.

Velký výběr přírodní kosmetiky najdete na webu Econea.cz, která nabízí produkty pro péči o pleť, o obličej, barvy na vlasy a mnoho jiného.

econea eshop

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář