Nakládání s plastovým odpadem je bezesporu celosvětový problém. A velice se na něm podílí malé plastové výrobky, které často neprojdou recyklací a skončí na skládce. Poměrně zajímavou roli v tom hrají plastová brčka. Dobrovolníci, uklízející pláže, je řadí mezi nejčastěji nacházené plastové předměty.
Vysoká spotřeba jednorázových plastů
Je to možná tím, kolik jich spotřebujeme a ani si to neuvědomíme. Přitom plastové brčko je samozřejmě jednorázový plastový výrobek. Asi málokdo je používá opakovaně, dá se to realizovat do určité míry asi jen doma. Ale všechny restaurace, rychlé občerstvení, bary apod., kde lidé usrkávají kávu, kolu či drinky, samozřejmě brčko okamžitě vyhodí. Plastová brčka:
- Patří mezi 10 předmětů z plastu nejčastěji pohozených na pláži
- Spotřebujeme a vyhodíme jich jen v ČR na 300 milionů za rok
Když se projdete po pláži, pohozené plastové brčko určitě najdete a nebude to chtít zvláštní námahu. Nahrává tomu jak přítomnost plážových barů, tak se může jednat o odpad, který putoval mnoho kilometrů a vyplavilo jej moře právě před vámi. Vzpomeňte si, kolikrát jste sami v poslední době použili plastové brčko třeba ve fastfoodu, párkrát jste si srkli nápoje a brčko putovalo do koše. Je toto nutné?
Plastová brčka, která se dostanou do oceánů, přitom polykají velryby spolu s planktonem, v němž se platový odpad zachytí. Tyto malé plastové předměty jsou obecně nejnebezpečnější, i když takový pohozený kelímek vás upoutá více než brčko. Malé plastové předměty ohrožují mnoho dalších živočichů vč. ptáků a jiných tvorů, kteří si je pletou s potravou.
Připravovaná evropská legislativa
Evropská unie se proti tomu rozhodla bojovat. Nově schválená směrnice o zákazu plastů na jedno použití čeká pouze na podpis členskými státy. Jednorázové plasty, jako odpad v oceánech, tvoří až 70 %. Díky tomuto kroku by se to mělo zlepšit, samozřejmě to ale není jen o spotřebě v Evropské unii. Máme tak před sebou ještě dlouhou cestu.