Domovská stránka » Nebezpečné plasty » Sklo je tradiční materiál. Může srovnatelně nahradit plastová brčka?

Sklo je tradiční materiál. Může srovnatelně nahradit plastová brčka?

by Radoslav Černý
0 komentářů

Lidstvo vyprodukuje ohromné množství plastu. Mnohdy neprojde procesem recyklace a končí na skládkách, hůře pak v přírodě, zejména v oceánech, kde páchá škody na ekosystému. Plastový materiál se dále rozkládá na mikroplasty, které končí v trávicím traktu živočichů. Konzumujeme je pak také my v plodech moře.

Nahrazujeme plast sklem

Plasty mají nepochybně moderní vlastnosti, které jsou ale problémem z pohledu ekologické zátěže. Proto se nabízí využití alternativních materiálů, a to i v případě široce používaných brček. Dnes známe brčka z nerezu, bambusu nebo jednorázová z papíru. Mezi nejnovější patří brčka z materiálu veskrze tradičního, a sice ze skla. Tato brčka jsou:

  • Zdravotně nezávadná
  • Opakovatelně použitelná
  • Odolná vůči teplu i mrazu
  • Estetická a stylová

Skleněná brčka pod drobnohledem

Sklo má velkou výhodu v tom, že z pohledu styku s potravinami je to jeden z nejlepších materiálů. Nic neuvolňuje do potravin, a tedy ani do nápojů. Nehrozí tak nějaká potenciální kontaminace ftaláty, nebo jinými toxickými látkami, jako je tomu u plastů. Sklo neovlivňuje chuť potravin. Skleněná brčka jsou také vysoce hygienická, jsou průhledná, takže nečistoty jsou ihned patrné. Můžete je mýt klidně v myčce.

Oproti plastům je opakovatelně použitelné a dobře recyklovatelné. Při recyklaci plastů se stává, že plastová brčka často propadnou jako drobné předměty na třídících linkách a mnohdy se do procesu recyklace ani nedostanou. Končí pak na skládkách.

Sklo odolává také rozdílům teplot. Nevadí mu horký nápoj ani uchovávání v mrazáku. Pokud pijete horký nápoj, tak oproti třeba brčkům z nerezu, nepřejímají teplotu nápoje. Proto jsou při konzumaci mnohem komfortnější.

Brčka ze skla v neposlední řadě vypadají prostě stylově. Výrobci využívají možnosti sklo opatřit zajímavými motivy a každé brčko tak může být opravdu originální. Také u nás existují firmy, které se na výrobu těchto produktů specializují, můžete tak podpořit rovněž lokální produkci.

0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář