Domovská stránka » Třídění odpadu » Největší mýty o třídění odpadu

Největší mýty o třídění odpadu

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Opravdu se vše sype na jednu hromadu? Mýty o třídění odpadu

Třídění odpadů je i v dnešní době, kdy je považováno za jednoznačně pozitivní věc, opředeno řadou mýtů ve stylu „jedna paní povídala“. Pojďme se v našem článku zaměřit na ty nejobvyklejší mýty o třídění odpadu, které zpravidla ale nejsou ničím jiným než omluvou vlastní lenosti třídit.

Vše na jedné hromadě a proč je to nesmysl

Lidé, kterým se odpad třídit nechce, často mají řadu výmluv pro to, aby to dělat nemuseli. Přitom nebyl proces třídění nikdy jednodušší než dnes. Jako Češi na sebe ale můžeme být právem pyšní, protože třídíme opravdu poctivě. A co jsou nejčastější námitky těch, kteří se nám to snažení snaží překazit? Tu nejběžnější jsme uvedli hned v nadpisu, a sice, řada lidí se zkrátka domnívá, že odpad se stejně někde vysype na skládku. To však není pravda, zejména protože:

  • Každá tuna na skládce se platí
  • V Česku je mnoho zpracovatelů tříděného odpadu

Byl by zkrátka ekonomický nesmysl, aby se vytříděný odpad vysypal na skládku, protože je to jednoduše drahé. Naopak je zde celá řada zpracovatelů, kteří o tento odpad jeví zájem a chtějí jej zpracovat, opět samozřejmě motivováni ziskem, protože ten je samozřejmě nejlepší motivací.

mýty o třídění odpadu

Tyto mýty o třídění odpadu jste již určitě také slyšeli…

Další častou námitkou je řídké rozmístění barevných kontejnerů na tříděný odpad. To je další jasný mýtus, a to už proto, že právě Česko patří k zemím s jednou z nejhustších sítí nádob na tříděný odpad. Průměrně má občan ke kontejneru pouze 91 metrů a každým rokem se to zlepšuje.

Setkáváme se bohužel také s názorem, že třídění odpadů je vlastně jen takový módní trend. Přitom jde především o společenskou odpovědnost každého z nás. Není to výstřelek, protože třídit odpad je zkrátka normální. Ostatně již kdysi se třeba takový zemědělský odpad na vesnicích běžně dále zpracovával a určitě se nic zbytečně nevyhazovalo. Třídění zkrátka není novinka, děláme to od nepaměti.

mýty o třídění odpadu

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář