Domovská stránka » Ochrana zvířat » Testování kosmetiky na zvířatech v EU se neděje

Testování kosmetiky na zvířatech v EU se neděje

by Radoslav Černý
0 komentářů

V Evropské unii je zakázáno testování kosmetiky na zvířatech jako konečných produktů od roku 2004, od roku 2009 pak i testování jednotlivých složek. Prodej kosmetiky testované na zvířatech není možný od roku 2013. Přes to všechno tento problém celosvětově stále existuje. V EU také není kompletně zakázáno testování na zvířatech jako takové. Testují se stále farmaceutické přípravky, látky pro potřeby zemědělské produkce jako jsou pesticidy atd.

V EU již studovat obaly kvůli zvířatům není potřeba

Pokud se ale zaměříme na testování kosmetiky, tak takovou byste již u nás koupit neměli. Je samozřejmě otázkou, nakolik jsou podchyceny testy jednotlivých složek kosmetických přípravků, ale prostor pro určité pochybnosti může být samozřejmě vždy. Je dobré si tedy v tomto směru vybírat kosmetiku, která neobsahuje nějaké speciální nové nebo vám neznámé složky. Na druhou stranu, dnes se dostává velice do popředí:

Po běžné chemii sahá stále méně spotřebitelů. Za vznikem přísné evropské legislativy je samozřejmě také dlouholetá snaha ochránců zvířat a organizací, jako je PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).

testování kosmetiky na zvířatech

Testování kosmetiky na zvířatech v jiných zemích

Podstatné sdělení je, že vyjmeme-li Evropskou unii, tak stále asi 80 % států testuje na zvířatech také právě kosmetiku. Evropa se do boje vkládá i zde a unijní diplomacie se pokouší přesvědčit ostatní státy, aby testování kosmetiky na zvířatech bylo zakázáno.

Poslanci Evropského parlamentu Stanislav Polčák (STAN) a Kateřina Konečná (KSČM), uvádějí, že Evropská unie disponuje nástroji, které může využít jako páku na ostatní země, aby zastavily testy kosmetiky na zvířatech. Vyjednávací síla zde tkví v tom, že takovým výrobcům může být zcela zakázán vstup na evropský trh, který stále tvoří významné světové odbytiště.

Podle mě testování na zvířatech absolutně není nutné a uvědomují si to i některé zodpovědné společnosti, jako je např. Econea. Na svém webu píšou, že žádné jejich produkty nebyly testované na zvířatech a neobsahují suroviny živočišného původu. Sám tam pravidelně nakupuji a nedám na něj dopustit. Mají také skvělý blog, kde nalezete spoustu tipů, jak na ekologickou domácnost.

testování kosmetiky na zvířatech
0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář