Domovská stránka » Ochrana zvířat » Ve jménu krásy aneb testování Botoxu na zvířatech

Ve jménu krásy aneb testování Botoxu na zvířatech

by Radoslav Černý
0 komentářů

Asi každý někdy slyšel o Botoxu, což je marketingový název pro botulotoxin. Používá se v kosmetickém průmyslu nejčastěji na vyhlazení vrásek. Na západě se jedná o velkou módu, jak rychle ubrat roky a získat zpět mládí. Při jeho aplikaci dochází k potlačení přenosu nervových signálů. Je to nebezpečný nervový jed, který je produkován bakteriemi. Proto jeho výrobu provází bohužel rovněž testování na zvířatech. Pojďme se podívat na testování Botoxu na zvířatech v tomto článku.

Testování Botoxu na zvířatech a etika

Testování na zvířatech je celosvětovým etickým problémem. U Botoxu tomu není jinak, přitom každá dávka z laboratoře musí být otestována. Testování botoxu na zvířatech se provádějí na laboratorních myších, kterým je Botox injekčně aplikován do břišní dutiny. Myši po třech až čtyřech dnech od aplikace látky mohou uhynout. Do té doby jsou pozorovány. Smrt je mučivá a je způsobena udušením, protože myším postupně ochabují svaly, což postihuje i dýchání. Ročně testování Botoxu padne za oběť okolo 600 tisíc myší.

testování botoxu na zvířatech

Cílem testu je zjistit, při jaké dávce uhyne polovina testovaných subjektů. Tím se deklaruje míra účinnosti. Odborně se jedná o test LD50, kde LD znamená letální dávku, jež usmrtí 50 % subjektů. Test je obzvlášť krutý v tom, že:

  • Způsobuje velké bolesti testovaným subjektům
  • Smrt přichází až po několika dnech

Výrobci toto testování používají, protože je možné a finančně dostupné. Na druhou stranu však existují alternativy. Veřejnost by se měla o této problematice dozvědět více a vyvinout na výrobce Botoxu tlak k používání právě alternativních postupů. Některé z nich jsou začleněny i v Evropském lékopisu jako metody, které poskytují spolehlivé výsledky.

Alternativní metody

Alternativně lze Botox testovat třeba tak, že se aplikuje lokálně do zadní končetiny. Sleduje se pak lokální svalové ochrnutí. Metoda je méně bolestivá a vyžaduje méně myší. Využít lze také testy ELISA, které rozpoznávají toxin pomocí protilátek produkovaných laboratorními zvířaty. Nejnovější metody využívají k testu lidské buňky. V roce 2012 ji schválily evropské úřady. To slibuje snížit počet zvířat na testování Botoxu o 95 %. V Evropě této metody dnes využívá hned několik výrobců Botoxu.

Co si vy myslíte o testování Botoxu na zvířatech?

testování botoxu na zvířatech
0 komentářů
0

Podobné články

Zanechte komentář