Domovská stránka » Palmový olej » Palmový olej a klamavá reklama

Palmový olej a klamavá reklama

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Palmový olej na nás číhá ve většině balených výrobků v supermarketu. Jsou díky němu vypalovány pralesy a zabíjena zvířata. Co se s tím dá dělat? Dá se mu vůbec vyhnout? Je vůbec v silách běžného smrtelníka tento olej nepoužívat? Je to trochu složitější, než se může na první pohled zdát. Výrobci jej totiž často schovávají pod pojem rostlinný tuk.

Uvádí se, že olej z plamy olejné je až ve dvou třetinách balených výrobků. Když v supermarketu projedete uličkou s čokoládami, tak bude ve většině výrobků. Je proto třeba zkoumat etikety.

Kde všude se nachází

V čem všem tedy palmový olej je? Je ve většině čokoládových pochoutek, ale je i ve výrobcích, kde jsou nějaké náplně a protože tento tuk má dobré chemické vlastnosti, tak je v mnoha pekárenských výrobcích. Většinou tam, kde je napsáno rostlinný tuk, tak téměř jistě bude palmový olej. Pokud by výrobek obsahoval jiný olej, většinou řepkový, tak to výrobci uvádí. Pozor teda na tuto klamavou techniku.

palmový olej

To, čemu by se lidé měli rozhodně vyhnout je, když je na výrobku napsáno „částečně ztužený rostlinný tuk“. Tam se vyskutují tzv. transmastné kyseliny. Další fintou může být, když je na zmrzlinách napsáno, že je to vyrobeno z rostlinného tuku. V tomto případě se zcela jistě jedná o palmový olej. Tito výrobci nemají rozhodně na srdci blaho běžných spotřebitelů, ale chtějí co nejvíce vydělat.

Palmový olej je ekologická katastrofa

… proto stojí za to věnovat čas čtení etiket. Mezi lety 1990 a 2010 musely původní pralesní rašeliniště v Indonésii a Malaisii ustoupit už z jedné osminy plantážím s palmou olejnou. Za 4 roky se má produkce zdvojnásobit.

Co tedy dělat pro své zdraví?

Používat raději lněný olej. Ten je dobrý z hlediska podílu omega-3 mastných kyselin. Stejně tak řepkový olej. Dalším doporučením je již zmiňované čtení etiket a nekupování výrobků s palmovým olejem. Všichni takto můžeme hlasovat svou peněženkou o tom, zda se bude výrábět více nebo méně takových výrobků.

palmový olej

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

Zanechte komentář