Domovská stránka » Palmový olej » Palmový olej jako absurdní „ekologické“ biopalivo?

Palmový olej jako absurdní „ekologické“ biopalivo?

od Radek
Publikováno: Aktualizováno

Pěstování palmy olejné, jejíž oplodí je zdrojem hojně využívaného palmového oleje, je velmi živelné a neekologické. Po vypálení obrovské plochy pralesů se vysadí monokultury palmy, které se ve velkém ošetřují pesticidy. Dochází k likvidaci původního biotopu a zamoření krajiny a vodních toků chemií. Jsou vyhnána zvířata i původní obyvatelé. Toto vše je veřejné tajemství, a i při znalosti toho všeho se ještě také uvažuje o palmě jako biopalivu. Je toto zemědělství 21. století, které chceme?

Neúměrná ekologická zátěž

Jelikož pěstovaná palma olejná vysaje z půdy veškerou živinu, kácí se další a další hektary deštných pralesů. Doplácejí na to třeba orangutani, ke kterým se agrární firmy chovají nevybíravě. Známý český primatolog Stanislav Lhota třeba tvrdí, že naše zodpovědnost za ničení deštných pralesů nikdy v historii nebyla tak významná, jako je právě nyní. Firmy, které toto nevybíravé pěstování palem v daných tropických oblastech realizují, a je jim to tolerováno tamní legislativou, totiž mají zajištěn odbyt pro palmový olej na západních trzích. A zde je náš významný díl zodpovědnosti. Palmový olej se používá v:

  • Potravinářském průmyslu
  • Kosmetickém průmyslu

Stanislav Lhota přitom upozorňuje ještě na další problém, který souvisí s palmovým olejem. Ten by mohl být potenciálně s ještě většími dopady, než jeho užívání v potravinách a kosmetice.

Palmový olej v leteckém petroleji

Podstata biopaliva je ve snížení emisí skleníkových plynů, aspoň tak je nám to předkládáno. Přitom v případě využití palmového oleje by došlo k zásadní devastaci přirozených biotopů. Ale nemusíme chodit pro příklad přece daleko, stačí se podívat na pěstování monokultur řepky v našich podmínkách.

EU sice zakazuje použití biopaliva z plantáží, které nevznikly ekologicky, což je i případ palmových plantáží, ale těžko má nad touto surovinou kontrolu. Ostatně první vlaštovky již jsou. Finská společnost Neste Oil využití palmového oleje jako paliva prosazuje. Z toho důvodu s ní rozvázal smlouvu dopravce Finair.

Co můžete dělat pro ochranu planety vy?

Dlouho mě trápilo, jak přispívám ke znečištění planety, až jsem se jednoho dne rozhodl s tím něco udělat. Můžete si o tom přečíst zde. Zde nabízím seznam prvních krůčků, které může udělat každý:

  1. Stáhněte si můj ebook s prvními kroky, jak na ekologickou domácnost
  2. Začněte v supermarketech nakupovat s látkovou taškou
  3. Pečivo, ovoce a zeleninu nedávejte do igelitových sáčků, ale do eko sáčků
  4. Na vodu používejte eko skleněnou láhev
  5. Kupte si knihu Domácnost bez odpadu

Podobné články

1 komentářů

Akram Georgi 4. 9. 2019 - 13:31

Přimíchávání rostlinných olejů do tzv. biopaliv s emisemi skleníkových plynů vůbec nesouvisí, a nikdy tak nebylo míněno. Je jedno, co (jaké uhlovodíky) spálíme, emise budou v případě rostlinných nebo minerálních uhlovodíků stejné. Tzv. biopaliva měla řešit náhradu neobnovitelných zdrojů obnovitelnými. Jde o jiný ekologický koncept.

Reply

Zanechte komentář